Vítězem letošního Febiofestu je islandský film Život v akvárku

Porotě letošního Febiofestu se nejvíce líbil islandský film Život v akvárku. Cenu Grand Prix spojenou s finanční odměnou 5000 eur převzal režisér Baldvin Zophoniasson na závěrečném ceremoniálu přehlídky. Snímek už před měsícem ovládl výroční ceny islandské filmové akademie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Islandský režisér Baldvin Zophoniasson převzal na Febiofestu cenu Grand Prix za snímek Život v akvárku | Zdroj: ČTK

Film Život v akvárku je o životě v Reykjavíku, kde si hlavní hrdinka, matka a učitelka ve školce, musí přivydělávat jako prostitutka. Předobrazem této postavy byla Zophoníassonova sestra.

„Příběh zneužívané hlavní hrdinky je opravdu z mé rodiny. Bohužel, na Islandu jsou takové případy běžné. A pravdou je i to, že se o tom dvacet let mlčelo,“ říká 37letý režisér.

Vítězný film vybrala 33členná laická porota. Její práce byla podle programové ředitelky Febiofestu Hany Cielové i letos obdivuhodná.

„Jsou to v uvozovkách jakoby normální diváci a jsem vždycky velmi překvapená, že ty argumenty, které uvádějí, se většinou shodnou, a hlavně vyhmátnou podstatu toho, co je na tom filmu dobré nebo zajímavé,“ uvádí Cielová.

22. ročník Febiofestu nabídl 159 filmů z 56 zemí. Od 30. března do 17. dubna bude pokračovat v regionech.

Tomáš Pilát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme