Vítězný film z festivalu v Cannes se někde možná nedostane do kin

Krátce po vítězství na festivalu v Cannes přichází pro film Adélin život studená sprcha. Tříhodinový snímek o lesbické lásce sice získal Zlatou palmu, diváci v kinech ale možná nakonec uvidí trochu jiný film. Původní verze je totiž pro mnoho zemí kvůli sexuálním scénám příliš odvážná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herečky Lea Seydoux (vpravo) a Adele Exarchopoulos pózují s režisérem Abdellatifem Kechichem | Zdroj: Reuters

Adélin život si v Cannes získal srdce poroty i publika. Obě hlavní herečky okouzlily při předávání ceny velký sál Lumiére a Adéle dokonce řadu lidí rozplakala tím, že se rozplakala sama.

Vítězství na tak prestižním festivalu je skvělou pozvánkou do kin, ale tak jednoduché to nebude. Režisér Abdelatif Kechiche věnoval film svému rodnému Tunisku. Je proto určitou ironií, že právě tam je snímek široce kritizován a velká část veřejnosti proti němu protestuje.

Kechiche už připustil, že bude muset některé scény z filmu vystřihnout, aby bylo možné ho v Tunisku promítat.

Přehrát

00:00 / 00:00

S jakými problémy se bude vítězný snímek potýkat, přibližuje Jan Šmíd

Podobná situace může nastat ve Spojených státech, kde se sice podařilo najít oficiálního distributora, film však může být klasifikován jako NC-17 , což znamená že by byl nepřístupný mládeži do sedmnácti let a v řadě kin by se vůbec nemohl promítat.

Není proto divu, že Kechiche zvažuje úpravy, které by filmu pomohly v boji s prudérními americkými zákony. Stojí mu to samozřejmě za to. Ale na konci může asi sotva říci, že právě tento film vyhrál Zlatou palmu v Cannes. Půjde zřejmě už o snímek úplně jiný.

Jan Šmíd, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme