Vraždy v Midsomeru získaly Řád britského impéria

Britský herec John Nettles, představitel detektivů z televizních seriálů Bergerac a Vraždy v Midsomeru, dostal od královny Alžběty II. Řád britského impéria. Píše o tom britský deník Telegraph. Žánr britské detektivky je fenoménem, který se může pyšnit dlouhou historií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tower Bridge - zvedací most nad Temží | Foto: Corel GALLERY

Podle Pavla Mandyse z literárního časopisu i-literatura.cz jsou špičkou ve svém oboru britští autoři a britské autorky, a to díky dlouhé tradici.

„V Británii se žánr detektivní literatury pěstuje už okolo 150 let a to je tradice, která si své autory a jejich styl psaní vychovala,“ domnívá se Mandys.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Mandys mluví o historii i současnosti detektivky.mp3

Vývoj detektivky ve Velké Británii a Spojených státech byl odlišný. U zrodu britské detektivky stáli Arthur Conan Doyle a později Agatha Christie, americká detektivka začíná sešitovými romány s Nickem Carterem, později nastupuje drsná škola a vzniká žánr thriller s důrazem na akci a na spád.

„Britové mají takzvaný „who did it“ žánr, kde pozvolné pátrání překvapí rafinovaným závěrem a rozuzlením,“ říká Mandys.

Za zakladatele detektivky bývá označován Edgar Allan Poe a jeho povídka Vraždy v ulici Morgue. Jako první uvádí na scénu postavu detektiva, který objeví vraždu a podle stop následně vypátrá vraha.

Britský herec John Nettles, čerstvý držitel Řádu britského impéria, říká, že první epizody seriálu Vraždy v Midsomeru byly krvavější. Odráží to i současný trend televizních detektivek.

„Dnes ke detektivka jako žánr pestrý, od akčních příběhů k psychologickým románům. V současnosti převažuje žánr thrillerů. Poslední trendy míří dík čtenářskému zájmu k mystickým záhadám. Dobře se daří i psychologickým detektivkám, které si vystačí s dobře konstruovanou záplatkou,“ dodává Pavel Mandys.

Martin Křížek, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme