Woody Allen: Poznáš muže svých snů?

Americký režisér Woody Allen patří už pětatřicet let k nejuznávanějším a také nejplodnějším světovým filmařům. V listopadu vstoupil do českých kin jeho nový snímek Poznáš muže svých snů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

z natáčení filmu Poznáš muže svých snů | Foto: Bioscop

Ani ve svém novém ironickém melodramatu neskrývá Woody Allen svou misantropii: v příběhu dvou nešťastných manželských párů a jejich více či méně chimérických objektů touhy mistr sice šetří humorem, ale zároveň s (pro něj tak typickou) lehkostí popisuje tragickou podstatu našich milostných vztahů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Woody Allen: Poznáš muže svých snů?

Další škodolibé kapitoly do sumáře lidských slabostí zapisuje Allen nepřekvapivě, ale s grácií: slavný kameraman maďarského původu Vilmos Zsigmond vtiskl obrazům působivou romantickou patinu a éterický šarm, obsazení v čele s Naomi Watts je jako vždy bezchybné (snad jen Antony Hopkins jako by ve filmu ani nebyl), tempo při vší upovídanosti drží naši pozornost.

z filmu Poznáš muže svých snů | Foto: Bioscop

Režisérovo přitakání individualismu (a svým způsobem i sebereflexivnímu narcismu) zůstane i nadále trnem v oku některých moderních sociologů a esejistů; přesto si Allenova důslednost a pronikavost, s níž klade důraz na soukromý život, zaslouží obdiv. Navzdory určitým prvoplánovostem nechybí ani v jeho aktuálním snímku zlomyslné zvraty a konfrontační situace, které ponechávají postavy své vlastní bídě. Z tohoto hlediska je i náhlý - pro mnoho diváků frustrující - konec příběhu ve skutečnosti rafinovaným tahem.

Do současného Londýna zasazená Allenova novinka jistě není žádný Manhattan, Annie Hallová ani Hana a její sestry. I ve svém pozdním období už král neurotických intelektuálů natočil výraznější tituly jako jsou Celebrity nebo Match Point. S přiznanou mírou subjektivity ovšem musím říct, že mě vlastně coby autor nikdy docela nezklamal. Jeho romantická komedie, věrně zachycující dar člověka dělat ze sebe kvůli svým tužbám naprostého idiota, se přeci týká nás všech: snad každý se čas od času s důvěrou a (třebas nepřiznanou) nadějí dívá do budoucna. Zvolna stárnoucí rabín sarkasmu jen s chutí potvrzuje, že nikdy nekončící a v jádru směšné blouznění po tom, že potkáme muže/ženu svých snů, nás zároveň drží při životě.

z natáčení filmu Poznáš muže svých snů | Foto: Bioscop

Velký filmař a ještě větší hypochondr Woody Allen tentokrát vypisuje přeludné recepty na přežití zákeřného světa. Moc dobře totiž ví, že iluze často fungují lépe než léky. (A navíc: může se na ně pít alkohol).

Hodnocení: 70%

Aleš Stuchlý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme