Začíná 12. ročník festivalu španělského filmu. Nabídne sci-fi, Orsona Wellese i černou komedii

Třetí únorový týden bude už tradičně patřit festivalu La Película. Dvanáctý ročník španělsky mluveného filmu se podívá do čtyř měst a představí na dvě desítky filmů. Kromě ochutnávek z argentinské, mexické, kubánské či venezuelské kinematografie se letos zaměří i na oblast Valencie. Přehlídka potrvá do 24. února.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

12. ročník festivalu La Película | Foto: La Película

Festival odstartuje v úterý černá komedie Noc, kdy moje matka zabila mého otce, která bude následně promítána v rámci výběru filmů z autonomní oblasti Valencie. Tato sekce dále představí drama Matka, snímek Wilaya z utečeneckého tábora na Sahaře nebo experimentální sci-fi Noemova archa.

Příznivci vědecko-fantastického žánru si přijdou na své i u postapokalyptického snímku Konec režiséra Jorga Torregrossa. Nízkorozpočtový Žít a jiné příběhy se zamyslí nad otázkou normality v sexualitě tělesně postižených, thriller Sto let odpuštění zase nabídne napínavý příběh jednoho přepadení. Festival uvede také dokument Orson West, pojednávající o méně známém projektu legendárního režiséra Orsona Wellese. Z nabídky latinskoamerické tvorby vynikne například venezuelsko-mexický film Zdaleka, nominovaný na španělskou výroční cenu Goya.

Složení letošního programu si pochválil nový kulturní rada při španělském velvyslanectví. Podle něj se ve výběru odráží i dobrý stav současné španělské kinematografie. „V letošním roce španělská kina už potřetí za sebou vykázala příjmy vyšší než 100 milionů eur, a to jenom za španělské filmy. Už potřetí za sebou byl také nejsledovanějším filmem ve španělských kinech film španělské provenience. Čtyři španělské filmy navíc přesáhly milion návštěvníků, jedním z nich je i snímek Sto roků odpuštění,“ popsal kulturní rada.

Festival španělského filmu proběhne od 14. do 19. února v pražském Světozoru, od 16. se k projekcím přidá také brněnské kino Scala, od 20. ostravské Minikino a od 22. hradecký Bio Central.

Kompletní program je k vidění na webových stránkách festivalu nebo jeho facebookovém profilu. Festival pořádá Velvyslanectví Španělska v Praze, Institut Cervantes a kino Světozor.

Kristina Roháčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme