Začíná 36. ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti

Největší nesoutěžní filmový festival v České republice otevírá své brány. Vítejte ve filmovém ráji - tak zní nový slogan Letní filmové školy v Uherském Hradišti. Třicátý šestý ročník nabídne v sedmi sálech a dvou letních kinech na 400 filmů. Každý den jsou na programu koncerty a divadelní představením, chybět nebudou výstavy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letní filmová škola 2010 | Foto: Press kit

Filmová škola se letos zaměřuje na několik tématických okruhů. Větší prostor dostane například islandská a latinskoamerická kinematografie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž z Uherského Hradiště připravil redaktor Českého rozhlasu Pavel Sedláček.

„Dále jsme se zaměřili na tvůrce, o kterých si myslíme, že je třeba je připomínat. Jde například o francouzského komika Jacques Tati nebo německý provokatér, režisér Werner Fassbinder. Představíme i tvorbu režiséra Kena Loache," říká umělecký šéf festivalu Pavel Bednařík.

Jednou z nejatraktivnější filmových sekcí bude ta nazvaná filmová horečka. Exklusivním hostem bude bývalý slovenský legendární komentátor Karol Polák. Vše fotbalové dostal na starost dramaturg Jan Jílek: „Máme tam bhútánský film Pohár o mniších z buddhistického kláštera, kteří tajně v noci utíkají a dívají se na přenosy mistrovství světa ve Francii 1998. Máme tam film Cesta za svatým Diegem, argentinský film o drěvorubci, který najde pařez podobný Diegu Maradonovi a přes celou Argentinu mu ho veze do Buenos Aires.“

„Máme tam íránský Ofsajd, který tematizuje otázku toho, že ženy nesmějí v Íránu na koncerty, fotbalová utkání a všechny tyto akce a některé dívky, které milují fotbal, se snaží v převleku za muže dostat na stadion,“ dopňuje Jílek.

Čeká vás filmový ráj

Základem grafické vizualizace letošní letní filmové školy je soubor litografií s výjevy rajské zahrady dle malířského díla Johannese Eliase Redinga z 18. století. V přeneseném slova smyslu má totiž být Uherské Hradiště rajskou filmovou zahradou.

Motivy obrazu přenesly na šaty také studentky zdejší umělecko průmyslové školy pod vedením magistry umění Jitky Langerové: „Výběr materiálů byl částečně daný i technologií, abychom nejlépe přenesly vizuál na materiál, zvolili jsme techniku sublimace. Nejlépe to vyzní na saténu.“ Oděvy z expozice nazvané Šaty z ráje se stanou součástí dražby jejíž výtěžek pomůže potřebným.

Letní filmová škola potrvá do 1. srpna.

"Zároveň připomínáme i tvorbu z regionu, tedy tvorbu legendárního režiséra Jána Kanára nebo retrospektivu maďarského klasika Bély Tarra, který do uherského Hradiště přijede,“ dodal Bednařík.

Pavel Sedláček, Lenka Rafaelová, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme