Začíná filmový festival v Benátkách, novinky se nekonají

V Benátkách začíná 67. ročník Mezinárodního filmového festivalu. O nejvyšší ocenění, Zlatého Lva, bude soutěžit dvacet čtyři filmů z dvanácti zemí. Českou republiku zastupuje snímek režiséra Jana Švankmajera s názvem „Přežít svůj život“, film se však objeví v nesoutěžní sekci. Předsedou poroty se stane americký režisér Quentin Tarantino.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benátky, Itálie | Foto: Karel Oujezdský | Zdroj: Český rozhlas

Podle kritků letošní ročník nemá příliš čím nalákat. Filmy režisérů jako například Gabriele Salvatores, Marco Bellocchio, Marin Scorsese nebo Manoel de Oliviera se totiž na festivalu objeví jen v pobočných sekcích. V soutěžních je pak prý příliš mnoho italských snímků.

Tradičně se ale návštěvníci mohou těšit na filmy asijské produkce, tento rok především na japonské filmy. Pozornost budí zejména vizionář Sion Sono a jeho film „Cold Fish“, který je inspirován skutečnými případy vražd. Inspirace realitou letos platí pro mnoho filmů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vědunka Lunardi o benátském festivalu

Očekává se také představení restaurovaného snímku „The Last Movie" z roku 1971. Hopper, který zemřel před třemi měsíci, zde interpretuje peruánského honáka. Spokojeni budou i diváci, kteří upřednostňují filmy ze zemí, jež nepatří ke kinematografickým velmocím, jako je Kolumbie, Burkina Faso, Chille, Norsko nebo Řecko. Retrospektiva je pak věnovaná italským veselohrám, které ovšem často v Itálii reprizují televizní stanice.

Benátský festival letos dostal o 600 tisíc eur méně, a tak šetří. Velká část hvězd, které se měly objevit jako hosté, účast na festivalu odřeklo. Přesto si návštěvu neodepřela například herečka Natalia Portman, Freida Pinto, režisérka Sofia Coppola, herec Vincent Cassel nebo herečka Catherine Deneuve.

Filmoví kritici tvrdí, že snímky, které budou uvedeny v soutěži, se alespoň snaží o jiný způsob vyjadřování, a to i po stránce technické. Ne všechny jsou prý ale vydařené.

Italská kinematografie čelí krizi

Italská kinematografie prochází krizí, do které se dostala před několika desetiletími, kdy do financování vstoupila politika. Každý rok se sice hovoří o známkách probuzení italského filmu, ale prozatím jsou to podle kritiků jen ojedinělé náznaky.

Švankmajerův snímek „Přežít svůj život“ je animovaný. Právě tyto filmy na benátském festivalu vítají. Režisér si filmem připomíná svou manželku, která nedávno zemřela. Italské publikum sice český fim příliš nezná, ale Venkovský učitel režiséra Bohdana Slámy před dvěma lety na festivalu sklidil úspěch.

Benátský mezinárodní filmový festival je nejstarší na světě. Na ostrově Lido se poprvé konal v roce 1932.

Vědunka Lunardi, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme