Zdeněk Svěrák dostane Českého lva za přínos kinematografii

Výroční ceny Český lev se rozdají až zítra. Filmová a televizní akademie ale oznámila už dnes, že Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii získal herec a scénárista Zdeněk Svěrák.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Svěrák | Foto: Jan Sklenář

"Kdo by nebyl potěšenej, když jeho kolegové - protože všichni hlasující jsou vlastně lidi od filmu - zváží, že jste něco do filmu přinesl," reagoval Zdeněk Svěrák v pořadu Stalo se dnes. Příliš překvapen z této zprávy ovšem nebyl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zdeněk Svěrák v pořadu Stalo se dnes

Tři filmy podle scénářů Zdeňka Svěráka byli nominovány na Oscara a jeden z nich - Kolja - nakonec cenu pro nejlepší neanglický film roku získal.

"Vesnička má středisková dala hodně práce, tu jsem musel předělávat, protože v první verzi nechtěli na Barrandově přijmout to, že hrdinou komedie má být retardovaný člověk - to je ten Otík, závozník pana Pávka," zavzpomínal Svěrák na jeden z jeho nejoblíbenějších filmů.

"Musel jsem se snažit, aby to vyšlo tak jak chci, že on sice tam je jednou z hlavních postav, ale je tam důležitý, protože jak se k němu kdo chová, tak takovej je," řekl Svěrák.

S filmem Kolja měl Svěrak podle svých slov také dost práce. Nejsnazší pro něj bylo natáčení Obecné školy:

"To proto, že ten scénář jsem psal podle vzpomínek ze svého dětství a nebylo třeba tam moc fabulovat a vymýšlet si."

Jan Richter, Ludvík Bortl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme