Zemřel filmový historik Karel Čáslavský. Bylo mu 75 let

Ve věku 75 let zemřel filmový historik Karel Čáslavský. Proslavil se hlavně díky dokumentárnímu seriálu Hledání ztraceného času.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Čáslavský

Karel Čáslavský | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

Karel Čáslavský se do paměti diváků zapsal zejména svou dvacetiletou prací při přípravách cyklu Hledání ztraceného času. Objevoval v něm filmové dokumenty o životě předchozích generací. Připravil jich přes pět set.

Také podle Evy Urbanové z Národního filmového archivu byl Karel Čáslavský především popularizátorem české historie:

Přehrát

00:00 / 00:00

Karel Čáslavský byl hostem před dvěma lety Hostem Radiožurnálu Lucie Výborné

„Především se Karel zasloužil o propagaci nebo zpřístupnění sbírek Národního filmového archivu běžným divákům. Lidé pochopili, že tady prostě neleží něco ladem. Ale že jsou to úžasné záznamy různých prací, různých dávno zmizelých míst.“

Velmi si vážil cyklu Vltava, nad jehož přípravami strávil nemalou dobu. „I když Vltavu vidím v repríze po 15 letech, ocením ji. Dnes bych to třeba už nezvládl. Od pramene jsou to miliony informací. Musel jsem sehnat tisíce fotografií, chodit po muzeích, archivech. Nakonec ovšem musím říct, že se za to nestydím,“ řekl Karel Čáslavský.

Karel Čáslavský se narodil 28. ledna 1937 v Lipnici nad Sázavou. Vystudoval Střední filmovou školu v Čimelicích, od roku 1956 byl zaměstnán ve Filmovém studiu Barrandov jako asistent produkce a později asistent režie. Kdyby tisíc klarinetů. Od roku 1963 byl zaměstnancem Národního filmového archivu.

„Kdybych napsal knihu vzpomínek, nazval bych ji ,Jednou nohou v historii´. Protože jsem tam pořád. Když jsem se díval na 30. léta i protektorát, myslím si, že tu dobu docela dobře znám,“ zdůrazňoval Čáslavský, který se primárně zajímal o období do roku 1945.

Jeho znalost politického života mezi lety 1918–1938 byla fascinující. A jako člověk znalostmi nabitý viděl toto období poněkud rozpačitě: „První republika sice vypadá idylicky. Ale jelikož jsou filmy většinou němé, tak neslyšíme hádky. Kdyby byl Masaryk nebo kdokoli jiný každý den v televizi, tak by nevydržel tak dlouho. Už můj tatínek říkal: Jo za mých časů, to bylo...“

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Karla Čáslavského vzpomínali moderátor Jan Rosák a Alžběta Havlová

Jako asistent režie se Čáslavský podílel na snímcích Kuřata na cestách nebo Červnové dny. A v roli odborného poradce pomohl vytvořit filmy Všichni moji blízcí a Obsluhoval jsem anglického krále. V archivu Československého filmového ústavu se specializoval na němé období, počátky kinematografie a americkou grotesku.

Pamětnický projekt Hledání ztraceného času se začal vysílat v roce 1991 a stal se jedním z nejoblíbenějších a nejvytrvalejších pořadů České televize. Čáslavský v nich komentoval výpravy do éry první republiky.

Po celý svůj život byl vyznavačem klasických mravních hodnot. Obdivoval právě období první republiky, dobu Karla Čapka.

„Vážně mi teď není moc príma, když jsem se dozvěděl tuto smutnou zprávu,“ řekl moderátor Videostopu Jan Rosák k úmrtí Karla Čáslavského. „Ale zároveň jsem si uvědomil, že na něj budu vzpomínat spíše vesele, protože to bylo to, co nás spojovalo. Společný humor, společná legrace.“

V roce 2009 byl Karel Čáslavský uveden do Dvorany slávy ankety TýTý a od předsednictva Masarykova demokratického hnutí dostal před deseti lety Čestnou medaili T. G. Masaryka.

Milan Kopp, Alžběta Havlová, Jakub Šídlo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme