Zemřel filmový režisér Jan Němec, přední tvůrce české nové vlny 60. let

Ve věku 79 let zemřel po těžké nemoci filmový režisér Jan Němec. Uvedl to dnes server iDnes.cz, kterému to oznámila Němcova manželka Iva Ruszeláková.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Němec | Foto: Jan Sklenář

„Nepřál si žádné obřady, žádné projevy. Poslední rozloučení bude v nejužším rodinném kruhu, jen já a naše dcera. Kdo na něj chce vzpomenout, ať zapálí svíčku,“ citoval iDnes.cz Ivu Ruszelákovou.

Němec byl představitelem československé nové vlny 60. let. Na mezinárodní scéně zaujal svým celovečerním debutem Démanty noci. Po satirickém filmu O slavnosti a hostech a poté, co na Západ propašoval snímky srpnové okupace, nesměl točit.

„Pracovali jsme v době, kdy bolševik a jeho ostražitost upadala, takže všechno šlo velmi dobře. Jenomže přišly tanky a tu akci zastavily. My, kteří jsme tady zůstali, jako já, Juráček, Milan Kundera a Václav Havel, tak jsme si mysleli, že tanky a bolševika přežijeme, což bylo naivní a hloupé,“ popsal dobu.

Normalizační úřady donutily Němce v 70. letech emigrovat, vrátil se po roce 1989. Prezident Václav Havel mu udělil medaili Za zásluhy. Na podzim 2014 ji ale Němec vrátil na protest proti vyznamenáním, která udělil prezident Miloš Zeman.

„Odevzdal jsem ho dočasně se slovním doprovodem, že si ho já, nebo moje rodina, kdybych nebyl na světě, půjdeme znovu vyzvednout, až bude výměna hradního pána,“ řekl.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme