Zemřel John Hurt. Herci známému z Harryho Pottera nebo Vetřelce bylo 77 let

Ve věku 77 let zemřel britský herec John Hurt. Naposledy si zahrál v životopisném dramatu Jackie s Natalie Portmanovou, jeho kariéra ale přesahovala 60 let. Objevil se ve více než 200 filmech a seriálech, dvakrát byl nominovaný na Oscara. V roce 2015 byl britskou královnou povýšen do šlechtického stavu. Ten samý rok také oznámil, že trpí rakovinou slinivky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský herec John Hurt | Zdroj: Reuters

John Hurt byl známý svým všestranným herectvím. Proslavil se rolí anglického spisovatele Quentina Crispa ve snímku Obnažený státní úředník. Zahrál si ale například také ve fantasy Hellboy, kultovním Vetřelci režiséra Ridleyho Scotta z roku 1979 nebo jako jedna z dosavadních 12 podob Doktora v nejdéle vysílané britské sci-fi sérii Pán času. Mladší diváci po celém světě si ho budou pamatovat především jako prodejce hůlek Ollivendera ze série o Harrym Potterovi.

Dvakrát byl nominován na Oscara – v roce 1979 za vedlejší roli v Půlnočním expresu, o dva roky později za hlavní roli v životopisném dramatu od Davida Lynche Sloní muž. Jednou z jeho posledních rolí byl zpovědník americké první dámy Jacqueline Kennedyová v dramatu Jackie, který přijde do českých kin na začátku února.

Hurt v červenci 2015 převzal od královny Alžběty II. rytířský řád za služby dramatu. Stejný rok oznámil, že byl diagnostikován s rakovinou slinivky, z té se měl ale vyléčit.

V rozhovoru pro britský magazín Radio Times tehdy řekl: „Nemohu říct, že si dělám starosti s umíráním. Člověk se ale nedostane do mého věku bez toho, aby o tom začal rozjímat. Čas plyne a my sedíme na své židli jen na jeho zlomek. Ale má léčba probíhá ohromně dobře, takže jsem optimistický.“

Britský herec John Hurt | Foto: Reuters

Kristina Roháčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme