Zemřel režisér a herec Jiří Krejčík. Bylo mu 95 let

Ve věku 95 let zemřel režisér Jiří Krejčík. Mezi jeho nejslavnější filmy patří Penzion pro svobodné pány, Svatba jako řemen, Božská Emma nebo drama z období protektorátu Vyšší princip.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Režisér, scénárista a také herec Jiří Krejčík (na archivním snímku z 3. června 2011)

Režisér, scénárista a také herec Jiří Krejčík (na archivním snímku z 3. června 2011) | Zdroj: ČTK

Muž, který říkal, co si myslel! Takový byl podle kolegů a přátel režisér a scénárista Jiří Krejčík, který natočil víc než 40 filmů pro stříbrné plátno i televizi.

Sám Krejčík se objevil i jako herec třeba v Menzelových Slavnostech sněženek v nezapomenutelné roli Karla, který na co přijde, to sní.

V 90. letech ho obsadil režisérský kolega Jan Hřebejk do role lékaře v Pelíškách. „Pan režisér Krejčík kromě toho, že to byl výborný režisér a charismatický herec, byl také dobrý dramaturg. S filmem nám poradil určité úpravy, které si myslím, že byly k dobrému,“ říká Hřebejk.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nad věcí - s Jiřím Krejčíkem

Podle herce Miroslava Donutila to byl právě on, kdo vymyslel slavný výrok začínající sloganem ‚Proletáři všech zemí...‘. „Už si to úplně nepamatuji, ale dokud byl pan Krejčík zdráv, tak měl obrovský smysl pro humor. Takže je to možné,“ doplňuje Hřebejk s tím, že to byl také velmi křehký a citlivý člověk.

Jiří Krejčík byl před časem hostem Českého rozhlasu. Připomněl, že ve své kariéře měl i dlouhé období neúspěchů. „Celkem, když to spočítám, mám 28 let zmařeného tvůrčího života, kdy se mi nepodařilo udělat nic. Nebo jsem dělal taková zoufalství, jako třeba dotáčky k seriálům o němčině pro televizi nebo různé reklamní zbytečné věci, v podstatě marné,“ řekl Krejčík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Jiřího Krejčíka zavzpomínal na Radiožurnálu jeho režisérský kolega Jan Hřebejk

Jak sám přiznal, ze všeho nejvíc pak miloval svoje děti. „Ty byly chvíle, když se mi narodily děti. To bylo hezounké, ti malí tvorečkové, kteří se hlásili k životu. A vědomí, že jim musím život jaksi připravit, aby byl příjemný a šťastný,“ podotkl.

Jiří Krejčík byl také pověstný bouřlivák, vyhraněná osobnost. „Jeho filmy byly velice vyhraněné a osobité. Měly zvláštní ráz určitého bouřliváctví. Vždycky měl na zřeteli určitou výjimečnost osobnosti, určitou zvláštní nostalgii, kterou si přinesl z bouřlivého mládí,“ podotýká filmový historik Pavel Jiras.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Jiřího Krejčíka zavzpomínal na Radiožurnálu také filmový historik Pavel Jiras

Ten s ním strávil hodně času, zejména v posledních dnech, kdy už byl Krejčík hospitalizován. „Viděl jsem, kolik má energie, elánu a tvůrčí síly, i když byl starý muž. Tvůrčí duch, obsah myšlení a touha pracovat to u něj bylo neuvěřitelné,“ uzavírá Jiras.

V roce 1998 dostal za svůj dlouholetý přínos českému filmu Českého lva.

ČRo, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme