Zemřel Saruman z Pána prstenů, herec Christopher Lee. Bylo mu 93 let

V 93 letech zemřel v neděli Sir Christopher Lee -britský herec, který se vryl do paměti lidí například jako představitel Drákuly. Mladší generace diváků ho zase zná jako bílého čaroděje Sarumana z trilogie Pána prstenů. Lee skonal v londýnské nemocnici v důsledku respiračních potíží.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Známý britský herec Christopher Lee na snímku z roku 2009

Známý britský herec Christopher Lee na snímku z roku 2009 | Zdroj: Reuters

Role hraběte Drákuly Christophera Leeho v roce 1958 proslavila a zdaleka to nebyl jediný hororový příběh, ve kterém si zahrál.

Od poloviny 70. let se tomuto žánru snažil vyhýbat, i tak ale během své kariéry ztvárnil celou řadu padouchů. Třeba v bondovce Muž se zlatou zbraní protivníka agenta 007, Francisca Scaramangu, který pro své oběti nechával dělat kulky ze zlata.

V reálném životě měl ale Lee blíž spíše k Jamesi Bondovi. Jako britský dobrovolník bojoval v Zimní válce, byl příslušníkem Královského letectva a pracoval i pro britské zpravodajské služby. Vojenskou kariéru ukončil po druhé světové válce s hodností kapitána letectva.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve věku 93 let zemřel známý britský herec Christopher Lee, představitel Drákuly i čaroděje Sarumana z Pána prstenů

Za svůj nejdůležitější film považoval snímek Jinnah z roku 1998, který vypráví o zakladateli Pákistánu Muhammadovi Alí Džinnáhovi. Zopakoval to mnohokrát, v roce 2011 při návštěvě studentského spolku dublinské univerzity.

„Byla to obrovská zodpovědnost, ale i velká výzva pro mě coby herce. Byla to významná role kvůli tomu, co Džinnáh řekl a já to ve filmu zopakoval, slovo od slova. Řekl: Jste volní, můžete jít do svých chrámů, mešit nebo jiných modliteben tady v Pákistánu. Nezáleží na tom, jestli jste protestanti, katolíci, židé nebo lidé dalších vyznání,“ popsal Lee.

Legendárního herce znají dobře i mladší generace. Lee totiž zazářil ve filmovém zpracování Tolkienova Pána prstenů.

Představitel čaroděje Sarumana se jako jediný z celého štábu s J. R. R. Tolkienem opravdu setkal. K jeho knihám se prý vracel alespoň jednou za rok, považoval je totiž za zcela výjimečné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Christopher Lee byl úžasný a chytrý člověk, který uměl několik jazyků a znal výborně dějiny Československa, říká bývalá programová ředitelka MFF ve Varech Eva Zaoralová

„Máte spoustu příběhů jako třeba Alenka v říši divů nebo Alenka za zrcadlem či Gulliverovy cesty, jejichž autoři si vymysleli nová stvoření a nové světy. Tolkien vytvořil nové světy, nové postavy, ale navíc udělal jednu věc, kterou nikdy nikdo jiný neudělal - vynalezl nové jazyky,“ prohlásil Lee.

Po Sarumanovi si „střihnul“ ještě jednu slavnou zápornou roli - hraběte Dooku v kultovních Hvězdných válkách.

Filmový Rasputin i Sherlock Holmes namluvil také jednu z postav v Mrtvé nevěstě režiséra Tima Burtona a mihnul se i ve snímku Karlík a továrna na čokoládu.

Podle Burtona, který s britským hercem spolupracoval často a rád, se Christopher Lee stal opravdovou legendou. Za svou kariéru natočil kolem 280 filmů. Vedle herectví se věnoval také hudbě - ještě ve svých 91 letech vydal heavymetalové album.

Jiří Hošek, Simona Bartošová, Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme