Zemřel výtvarník, který se podílel na Hvězdných válkách i Indianu Jonesovi

Světový filmový průmysl přišel o jednu z legend, zemřel totiž oscarový výtvarník Ralph McQuarrie. Z jeho dílny pocházejí například některé postavy původní trilogie Hvězdných válek, jeho filmografie ale čítá další známé tituly. Umělec zemřel v sobotu ve věku 82 let a dnes o jeho skonu informovaly agentury.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Darth Vader | Foto: 20th Century Fox

Ralph McQuarrie navrhl například vzhled Dartha Vadera, robotů R2-D2 a C-3PO nebo imperiálních vojáků z legendárních Hvězdných válek. Díky němu ale získala svou podobu také filmová zbraň rytířů Jedi – světelný meč.

Výtvarník navrhoval v roce 1976, tedy rok před uvedením prvních Hvězdných válek, podobu lodí a základen pro chystaný celovečerní film Star Trek. Koncept nakonec neprošel, vzbudil ale tehdy velkou pozornost filmových producentů. Zájem o projekt měl právě i režisér George Lucas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Nikola Bojčev informuje o úmrtí oscarového výtvarníka Ralpha McQuarrieho

V roce 1985 se Ralph McQuarrie podílel na speciálních efektech pro známý sci-fi film Zámotek a v této technické kategorii nakonec získal Oscara. Dalšími populárními snímky, které nesou umělcův rukopis, jsou Dobyvatelé ztracené archy, Blízká setkání třetího druhu nebo E.T. mimozemšťan.

Nikola Bojčev, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme