Zemřela legenda francouzské kinematografie Michèle Morganová

Zemřela francouzská herečka Michèle Morganová. S odvoláním na rodinu zesnulé to v úterý oznámila agentura AFP. Jedna z největších legend francouzského filmu dvacátého století oslavila v únoru 96 let. Byla hvězdou ve filmu Velké manévry z roku 1955 a v řadě dalších snímků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michéle Morganová se svým manželem Gerardem Dudym na filmovém festivalu v Cannes. | Zdroj: Reuters

"V nedožitých 97 letech se dnes ráno nejkrásnější oči kinematografie definitivně zavřely," oznámila rodina. Využila přitom přezdívky, kterou na počest jejích výrazných očí začali před lety používat filmoví fanoušci Morganové.

Pařížanka, vlastním jménem Simone Renée Rousselová, se proslavila především ve filmech z 30. až 50. let. Patří k nim například snímky Nábřeží mlh, kde hrála po boku Jeana Gabina, Velké manévry a Pyšní, kde zazářila spolu s Gérardem Philipem. Dále filmy Pastorální symfonie, Crime ne paie pas, Okamžik pravdy nebo Ztracená jednotka. Hrála do 90. let, tehdy především v televizních filmech.

Zemřela Zsa Zsa Gabor. Herečce, kterou proslavily jen milostné skandály, bylo 99 let

Číst článek

Morganová získala čestného Cézara za celoživotní dílo v roce 1992. O tři roky později jí přibyl Zlatý lev na festivalu v Benátkách, taktéž udělený za celou hereckou kariéru. V roce 1967 byla Michèle Morganová dekorována Řádem umění a literatury, který uděluje francouzské ministerstvo kultury.

V roce 1969 obdržela nejvyšší francouzské státní vyznamenání, řád Čestné legie, a při příležitosti 55. narozenin pak získala Řád za zásluhy. Herečka má také svou hvězdu na hollywoodském chodníku slávy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme