Zlaté glóby ocenily filmy Děti moje a Umělec

Americký Hollywood za sebou má jeden z tradičních vrcholů roku, udělování cen Asociace zahraničních novinářů - Zlatých glóbů. Porota zvolila za nejlepší filmové drama loňského roku snímek Děti moje, v komediální a muzikálové kategorii zabodoval francouzský film Umělec.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Clooney na udělování cen Asociace zahraničních novinářů - Zlatých glóbů | Zdroj: Reuters

Známý herec George Clooney získal za ztvárnění vystresovaného otce dvou dcer ve vítězném dramatu i cenu za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli.

Francouzský film Umělec proměnil tři ze šesti nominací. „Řada lidí čekala, že francouzský film Umělec, který zábavnou a inteligentní formou pojednává o době, kdy němý film přecházel ve zvukový, získá hlavní cenu a tak se i stalo,“ potvrzuje z hotelu Beverly Hilton umělecký ředitel karlovarského filmového festivalu Karel Och.

„Je natočen velice zajímavou metodou, která jakoby kopírovala filmy natočené na konci němého období a odkazuje k filmům jako Narodila se hvězda a podobným a hlavním výkonem francouzského herce Jeana Dujardina třeba k Douglasu Fairbanksovi. Doufám, že film vstoupí i do české distribuce,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Umělecký ředitel karlovarského filmového festivalu Karel Och hodnotil přímo u USA letošní Zlaté glóby

„Černobílý, němý film Umělec je obrovská pocta kinematografii, který dokazuje, že vyjadřovací prostředky filmu, který je dobře napsaný, zrežírovaný a zahraný, nelze ničím limitovat. V době exploze 3D je to fantasticky hozená rukavice všem filmařům, že lze dosáhnout úspěchu starou školou. Zatímco Děti moje hrají na jistotu a na city, Umělec je čisté a obdivuhodné riziko,“ hodnotí filmová kritička Darina Křivánková.

Letošní Globy byly podle něho z hlediska kvality filmů i hereckých výkonů tak nabité, že nikdo nebyl zásadně favorizován a nevědělo se, zda cenu dostane Clooney, Pitt nebo někdo jiný.

Vyrovnanost loňské filmové produkce dokládá také Křivánková tím, že ani jeden z vítězných filmů neobdržel zároveň Zlatý glóbus za režii nebo scénář.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Zlatých glóbech hovořila v Ozvěnách dne filmová kritička Darina Křivánková

Cenu za celoživotní dílo převzal herec Morgan Freeman a její předání bylo podle Ocha nejsilnějším okamžikem celého tříhodinového ceremoniálu. „Cenu mu totiž předávali americká herecká legenda Sydney Poitier a paní Helen Mirren, kteří to krásně uvedli. Pak Morgan Freeman děkoval a odkazoval ke své čtyřicetileté kariéře. Řekl, že ti, kteří milují svoji práci, vlastně nepracují,“ upozornil Och.

Zlaté glóby už potřetí moderoval britský herec Ricky Gervais, proslulý drsnými vtípky na adresu filmových hvězd i porotců. Podle Ocha se záměrně nesnažil překonávat svůj loňský šokující výkon, kdy pro mnoho lidí sympatickou formou pozurážel mnoho hollywoodských celebrit, které se berou příliš vážně.

Filmy a umělci, kteří dostali Zlatý glóbus budou podle všeho nominovaní i na Oscara. „Například není pochyb a všichni to považují za hotovou věc, že Meryl Streepová bude nominovaná na Oscara za roli Margatet Thatcherové, a předpokládá se, že ho dostane,“ dodává Křivánková.

ČRo, Lucie Maňourová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme