Zlatého medvěda na Berlinale má italský film Fuocoammare. České filmy neuspěly

Hlavní cenu na letošním berlínském mezinárodním filmovém festivalu Berlinale, Zlatého medvěda, získal italský snímek Fuocoammare, Požár na moři, který se zabývá uprchlickou tematikou. Nejúspěšnějším filmem večera se stal tuniský snímek Inhebbek Hedi, který má Stříbrného medvěda pro nejlepšího herce a cenu za nejlepší filmový debut. V soutěži o nejlepší prvotinu porazil český snímek Já, Olga Hepnarová.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlatého medvěda na 66. ročníku Berlinale získal italský film Fuocoammare. jeho režisérem je Gianfranco Rosi

Zlatého medvěda na 66. ročníku Berlinale získal italský film Fuocoammare. jeho režisérem je Gianfranco Rosi | Zdroj: Reuters

Vítězný film Požár na moři portrétuje ostrov Lampedusa, který v současnosti čelí přílivu migrantů. Režiséru Gianfrancu Rosimu cenu předala prezidentka poroty Meryl Streepová a ředitel festivalu Dieter Kosslick.

Velkou cenu poroty, která je považována za druhé místo mezi oceněnými filmy, si z Berlína odváží francouzsko-bosenský snímek Mort a Sarajevo, Smrt v Sarajevu.

Francouzská kinematografie zabodovala také se Stříbrným medvědem za nejlepší režii, kterého dostal film L'avenir, To, co přichází, režisérky Miy Hansenové-Loveové. Isabelle Huppert v něm hraje stárnoucí ženu na novém začátku, poté, co ji opustí manžel a zemře matka.

Stříbrného medvěda pro nejlepší herečku získala Trine Dyrholmová za svůj výkon v dánském dramatu Kollektivet, Komuna. Nejlepším hercem zvolila porota Madžída Mastúra za jeho roli ve filmu Inhebbek Hedi.

Stříbrného medvěda za nejlepší scénář získal polský snímek Zjednoczone stany milości, Sjednocené státy lásky a ocenění za kameru čínský film Čchang Ťiang Tchu, Boční proud.

Stříbrného medvěda si z Berlína odváží také nejdelší film, který se kdy v hlavní soutěži promítal. Osmihodinové dílo Hele Sa Hiwagang Hapis, Ukolébavka pro smutné tajemství, získalo cenu pro snímek, který otevírá nové filmové perspektivy.

Celkem poroty Berlinale ve všech kategoriích udělily 124 cen. Na ani jeden ze tří českých filmů, které se účastnily ve vedlejších soutěžních sekcích, se ale nedostalo.

Cenu za režii získala na Berlinale francouzská režisérka Mia Hansen-Love za film To, co přichází | Foto: Reuters

ČTK, ČRo, Pavel Sladký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme