Zlatého medvěda na Berlinale získal rumunský film Pozice dítěte

Držitelem Zlatého medvěda na filmovém festivalu Berlinale se v německém hlavním městě stal rumunský film Pozice dítě. Drama pojednává o matce odhodlané za každou cenu zachránit syna před vězením. Nejlepší film porota vybírala z devatenácti snímků. Český snímek se mezi finalisty nedostal. Letošní soutěž neměla jasného favorita. To potvrzuje i skutečnost, že žádný film nezískal více ocenění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Režisér Calin Peter Netzer a producentka Ada Solomonová přebírají na Berlinale hlavní cenu za film Pozice dítěte. | Zdroj: Reuters

Slova šéfa letošní poroty o tom, že Zlatý medvěd letos poputuje do Rumunska, mnohé překvapila. Pozice dítěte nepatřila k favorizovaným snímkům.

Rumunský film vypráví o nezdravém vztahu dominantní matky a dospělého syna, do kterého tvrdě zasáhne dopravní nehoda, při které syn přejede mladíka. Podle filmových kritiků jde o typicky festivalový snímek s dlouhými nesestříhanými záběry.

Favorizovaná chilská tragikomedie Gloria o potížích stárnoucí rozvedené ženě přinesla Stříbrného medvěda představitelce hlavní role.

Berlinale patří k nejnavštěvovanějším filmovým festivalům a tuto pověst potvrdil i letošní 63. ročník. Během deseti dnů se prodalo na 300 tisíc lístků. Celkem se v kinosálech promítalo 400 filmů.

Klára Stejskalová, Pavlína Nečásková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme