'Nejslavnější neznámá umělkyně' a vdova po Lennonovi Yoko Ono slaví 80 let

Yoko Ono, vdova po Johnu Lennonovi, dnes slaví 80. narozeniny. Svérázná umělkyně i aktivistka bojující za lepší svět, pro mnoho lidí ale stále ta, která rozbila Beatles. Žena, která už přes třicet let pečuje o odkaz Johna Lennona.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John Lennon a Yoko Ono

John Lennon a Yoko Ono | Foto: Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Jack Mitchell

Hudební kritici tuto extravagantní umělkyni nikdy nemilovali, mnozí se dodnes přou, jestli měla na Lennona pozitivní či spíše negativní vliv. Sám John Lennon o ní už před 30 lety mluvil jako nejznámější neznámé umělkyni na světě – všichni znají její jméno, ale nikdo neví, co dělá.

Dnes 80letá Yoko Ono se tím příliš netrápí a stále bojuje za lepší svět. Třeba prostřednictvím úsměvu. „Každé ráno se na sebe usměju do zrcadla. Zprvu to nebylo snadné. Když se všichni začneme smát, svět bude lepší,“ říká.

Úspěch však sklízela za svá vizuální díla. Bojuje také za lidská práva, podpořila členky skupiny Pussy Riot a podílela se i na financování gobelínu věnovaného Václavu Havlovi na pražském letišti.

V Česku byla Yoko Ono v prosinci 2003. Tehdy představila v Muzeu Kampa průřez své tvorby, zapálila také svíčku u slavné Lennonovy zdi na Kampě.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme