Ve věku 89 let zemřel B. B. King, považovaný za krále blues

V americkém Las Vegas zemřel „bluesový král“ B. B. King. Bylo mu 89 let. Americký kytarista, zpěvák a skladatel za svou kariéru vydal přes 50 alb. V roce 1989 byl uveden do Rokenrolové síně slávy. Několikrát vystupoval také v České republice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký kytarista, zpěvák a skladatel B.B. King | Zdroj: Reuters

King byl v poslední době vážně nemocný. 1. května byl převezen do hospice v Las Vegas. Více než 20 let žil navíc s cukrovkou druhého typu.

Riley B. King se narodil v roce 1925 ve státě Mississippi, proslavil se ale spíše jako B. B. King. Toto jméno odkazuje k přezdívce Blues Boy.

Rodák z města Itta Bena zahájil hudební kariéru ve 40. letech a brzy se z něj stal uznávaný bluesový hudebník. Koncem 60. let prorazil také v žánru rhythm and blues.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na setkání s „bluesovým králem“ B.B. Kingem zavzpomínal moderátor Marek Eben

Jeho remake písně The Thrill Is Gone se dostal mezi 500 nejlepších písní všech dob, který sestavil hudební magazín Rolling Stone. V žebříčku nejlepších kytaristů z roku 2011 dosáhl B. B. King na šesté místo.

Ve státě Mississippi je B. B. King ikonou americké hudby, stejně jako jeho kytara Gibson Lucille. King dokázal okořenit blues prvky jazzu, swingu nebo popu a ovlivnit generace rockových kytaristů počínaje Erikem Claptonem a konče Steviem Rayem Vaughanem.

Před šesti lety byl B. B. King hostem pořadu Na plovárně. Moderátora Marka Ebena mimo jiné zaujalo, jak velké měl bluesový kytarista ruce. To prý ovlivnilo i jeho styl hraní.

„Podle první fráze jste věděli, že je to B. B. King, protože to jeho hraní mělo takovou vervu, až bych řekl vesnický fortel. Ten tón byl nezaměnitelný. Ale to vyrobíte, jenom když máte takovouto tlapu,“ upozornil Eben.

Americký hudebník byl podle Ebena také velmi pragmatický: „Kromě toho, že byl vynikající kytarista, taky dobře uměl marketing. Takže se nikdy moc nebránil rozhovorům nebo propagaci své hudby.“

Americký kytarista, zpěvák a skladatel B.B. King | Foto: Reuters

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme