10. ročník brněnského Jazzfestu představí progresivní jazzovou špičku

Mezinárodní festival JAZZFESTBRNO představí rekordní množství domácích kapel. Ode dneška až do 21. dubna se v Brně sejde vedle zahraničních i vybraná společnost tuzemských jazzmanů. Na dvou koncertech také vystoupí jazzový kytarista světové úrovně David Dorůžka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Dorůžka, Sam Sadigurský, Tomáš Liška v JazzDocku | Foto: Václav Vraný

Na dvě různé kytary zahraje ve dvou kapelách: jako host švédských The Stoner a v mezinárodním triu Tomáše Lišky.

„Ono to tenhle rok tak vyšlo, že naše dvě turné navazují. Nejdřív máme týden s The Stoner a potom s Tomášem Liškou. Pro české muzikanty je to docela běžné, že hrají v několika formacích, a pro mě je to ještě řekněme trochu víc náročné, že v jedné kapele hraju jen na elektrickou kytaru a pak to změním a v Tomášově projektu hraju na akustickou. Je to jiný zvuk, jiná technika,“ vysvětluje Dorůžka.

Pro každého instrumentalistu je to určitě velká výzva. „Co se týče kapely The Stoner, její koncepce a dramaturgie je velmi otevřená. Takže tam se může stát cokoli, program není vůbec sešněrovaný, tak jako to mají jiné kapely, které hrají každý večer stejné pořadí skladeb. Je to velké dobrodružství a v tom vlastně spočívá jazzová hudba,“ dodává.

Programovou nabídku doplňují zpěvačky Elena Sonenshine, Zuzana Lapčíková a Dorota Barová s kapelou Vertigo Quintet nebo výjimeční domácí instrumentalisté ze skupin Limbo Electro Acoustic, Face of the Bass a sestavy studentů nově otevřeného jazzového oddělení Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Nebude chybět ani proslavené trio Roberta Balzara a pochopitelně zahraniční hosté.

Slavnostní úvod desátého ročníku s dvoutýdenním předstihem obstaral Bobby McFerrin. Své mistrovské vokální umění předvedl brněnskému publiku v hale Vodova dvakrát – 29. a 30. března.

Jitka Benešová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme