AD Noiseam – deset roků temných elektronických vizí

Berlínské elektronické vydavatelství Ad Noiseam slaví v těchto dnech deset let fungování na hudební scéně. Čím je label tak výjimečný, že v době propadu prodeje hudebních nosičů neustále rozšiřuje svoje pole působnosti?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ad Noiseam | Foto: Ad Noiseam

Není tak úplně zvykem, aby label zakládali výtvarníci, i když takové vydavatelství Touch bychom si bez fotografií majitele Jona Wozencrofta snad ani nedokázali představit. V Berlíně usazený Francouz Nicolas Chevreux přetavil svou lásku k nezávislé elektronické hudbě nejdříve do webzinu Totentanz, poté do serióznějšího portálu Recycle Your Ears, aby posléze z pozice recenzenta přesedlal v roce 2001 na druhou stranu barikády jako majitel vydavatelství Ad Noiseam. Už první kompilace Krach Test jasně naznačila, s čím na nás Nicolas bude v budoucnu útočit – s temnější elektronikou, která si s hranicemi neláme hlavu. Na ploše tří disků se zjevila tehdy neznámá jména jako Beefcake, Herbst9 nebo C/A/T. První rok vyšly pod hlavičkou vydavatelství pouze vypalované nosiče, od roku 2002 už pouze lisované stříbrné kotoučky a za deset let k nim přibylo dalších 142 dílů?

Úspěch labelu Ad Noiseam, který urputně sází na experimentální elektroniku a na rozdíl od mnoha jiných mu to vychází, je trochu zahalen tajemstvím. Nicolas, alespoň v prvních letech fungování, nevydal žádný kasovní trhák, přesto se nenápadně vetřel do povědomí jako vydavatel, jehož neznámé koně nejdou s kvalitou svých nahrávek pod vysoko nasazenou laťku. Ať už mluvíme o illbient dvojce Larvae, dark ambientu Wilt, breakcoreovém šílenství Cdatakill nebo kytarových chuchvalcích MagWheels. Všichni měli společný temný industriální podtón svých kompozic, který zůstal Ad Noiseam vlastní do dnešních dnů.

Ad Noiseam 10 years | Foto: Ad Noiseam

V průběhu let vydavatelství objevilo další výrazné talenty – hip hopem ovlivněného tanečního řezníka Endusera, harddrum&bassového jezdce DJ Hiddena, multiinstrumentalistu Raoula Siniera nebo k atmosférickému dark ambientu sklouzávajícího experimentátora Hecq. Věhlas přilákal pod křídla vydavatelství známé Winterkälte, Scorn, Black Lung nebo Subheim, kteří tak nepřímo potvrdili neustále rostoucí pověst vydavatelství. To kromě základní hudební pochutiny nezapomíná průběžně nabízet svým fanouškům na stránkách www.adnoiseam.net a v poslední době i přes sociální sítě různé bonusy a specialitky v podobě exkluzivních mixů protagonistů labelu, tu a tam vypustí volně ke stažení souhrnnou kompilaci a další dárečky.

STÁHNĚTE SI: Ad Noiseam Autum 2010 Label Compilation

V těchto dnech slaví vydavatelství Ad Noiseam deset let fungování na hudební scéně. Vzniklo v roce zhroucení mrakodrapů World Trade Centre v New Yorku, v počátcích éry masivního vypalování a sdílení CD po internetu, přesto si paličatostí, se kterou nabízí fanouškům temnější vize svých muzikantů, dokázalo vydobýt nezastupitelné místo na hudební scéně. A je jedno, zda momentálně preferuje ambient, industrial, dubstep, breakcore nebo IDM. U Ad Noiseam máte pokaždé jistotu, že se na vás Nicolas Chevreux nesnaží vydělat rychlé peníze.

Pavel Zelinka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme