Adam Yauch z Beastie Boys odešel do rapperského nebe

Sedmačtyřicetiletý Adam Yauch po tříletém boji s rakovinou slinných žláz zemřel náhle ráno v pátek 4. května v rodném New Yorku, téměř na den přesně rok od vydání posledního řadového alba – Hot Sauce Committee Pt. 2.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Yauch, Beastie Boys, Brixton Academy 2007 | Foto: Fabio Venni, Licence Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic

První nahrávku vydali Beastie Boys před třiceti lety – osmiskladbové EPčko Polly Wog Stew, které by člověk neznalý kompletní historie Beastie Boys jen stěží zařadil do diskografie jedné z nejslavnějších a nejvlivnějších hiphopových skvader posledních tří dekád. Vyšlo v roce 1982.

Počátky kapely lze definovat jako ostrý punk s hardcore prvky silně ovlivněný „první americkou hardcorovou kapelou“ Black Flag.

Pro naprostou většinu fanoušků tria Adam Yauch (MCA), Michael Diamond (Mike D) a Adam Horovitz (King Ad-Rock) budou Beastie Boys však především hiphopovými legendami, i když už žádné další album nejspíš nikdy nenatočí.

A pokud přeci jen, jeden ze zakladatelů „Beings Entering Anarchistic States Towards Internal Excellence“ u toho bohužel bude chybět.
Byl to právě Adam Yauch, kdo na konci sedmdesátých let ve svých sedmnácti letech dostal nápad založit kapelu, pro kterou vymyslel název Beastie Boys tehdejší kytarista John Berry.

Přerod v hiphopové pionýry nicméně netrval ani rok a první oficiální dlouhohrající debut Licensed To Ill, který vyšel v roce 1986, se rovnou zapsal i do hiphopové historie, a to hned několikrát: mimo jiné jako první hiphopová deska, která ovládla americký albový žebříček Billboard a také coby nejlépe prodávané rapové album 80. let.

Následnou téměř tři dekády trvající kariéru Beastie Boys orámovalo sedm dalších studiových desek, z valné většiny nadšeně přijatých jak kritikou, tak fanoušky, aby v dubnu letošního roku skupina potvrdila svou nesmazatelnou úlohu na hudební scéně uvedením do Rock'n'rollové síně slávy.

Adam Yauch ale zdaleka nebyl pouze hudebníkem a rapperem – pod pseudonymem Nathanial Hörnblowér také sám zrežíroval několik videoklipů Beastie Boys (Whatcha Want, Intergalactic, Body Movin, Ch-Check It Out).

Adam Yauch po sobě zanechal ženu s dcerou, přežijí ho i oba jeho rodiče, kterým byl jediným synem. Chybět bude nejen jim, ale i spoustě fanoušků, kteří si kdy koupili byť jen jednu z více jak 40 milionů prodaných kopií nahrávek Beastie Boys.

Jarda Petřík, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme