Akademie rozdá Ceny Anděl, kapela Kryštof soupeří i sama se sebou

Členové Akademie populární hudby před kamerami České televize vyberou podvaadvacáté držitele hudebních cen Anděl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cena Anděl | Foto: Oficiální Facebook Cen Anděl

Favoritem je skupina Kryštof. V sedmi kategoriích je uvedena šestkrát. Kapela zabodovala i v anketě Žebřík, která byla udílena v pátek.

O skladbu roku svede historicky poprvé souboj i sama se sebou. Jedná se o Inzerát a Křídla z mýdla.

„Jsou tam takové dva proudy. Jednak tam jsou Kryštof, kteří opravdu symbolizují možná to nejlepší, co tady v současném popu je,“ konstatoval Jan Vedral, člen výboru Akademie.

Přehrát

00:00 / 00:00

O hudebních cenách mluvil Karel Veselý, hudební publicista

„A za druhé tam jsou i nová jména jako Boris Carloff nebo třeba kapela Zrní, které třeba mohou lidé díky Akademii teď objevit,“ dodal.

„Jsem rád, že pořadatelé udělali tento prudký řez, na druhou stranu, když si člověk projede ten seznam lidí, tak tam chybí drtivá většina hudebních publicistů z relevantních velkých médií,“ připomíná hudební publicista Karel Veselý a dodává, že pořadatelé tak ztrácejí důvěru hudebních publicistů.

Mezi hodnotiteli letos nezasednou zástupci gramofirem, manažeři či producenti hudebního průmyslu.

V anketě Žebřík zvítězil Kryštof, Klus a Anna K., Chinaski dostali speciální cenu

Číst článek

Hudební ceny se tak stávají zrcadlem hudební scény a měly by doporučovat posluchačům interprety domácí scény, které není třeba opomenout.

Podle Karla Veselého však větší váhu mají ceny menší – ceny kritiků a odborníků, které upozorňují i na menšinovou tvorbu, která obvykle nedostává prostor v médiích. Jsou podle něj o to více užitečnější, že nemají potřebu posluhovat hudebnímu průmyslu Takovými cenami jsou ceny Apollo a Vinyla.

Jitka Benešová, Eva Rajlichová, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme