Americká kapela Lynyrd Skynyrd vystoupí v Plzni. Zahájí Slavnosti svobody

V Plzni vystoupí legenda jižanského rocku, kapela Lynyrd Skynyrd. V areálu ploché dráhy zahájí Slavnosti svobody připomínající 70. výročí osvobození města americkou armádou. Kapela se proslavila především skladbou Sweet Home Alabama.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Publikum na Against Me!

Publikum na Against Me! | Foto: Jiří Šeda

Filmy Forrest Gump nebo Con Air, to jsou jen dva z mnoha snímků, kde skladba Sweet Home Alabama zazněla. Lynyrd Skynyrd ji vydali na svém druhém albu Second Helping v roce 1974.

V té době byl guvernérem státu Alabama George Wallace prosazující rasovou segregaci. Na jeho podporu měla podle některých lidí skladba vzniknout. Bubeník kapely Artimus Pyle ale rasistický podtón textu Ronnie Van Zanta kategoricky odmítá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Americká kapela Lynyrd Skynyrd vystoupí v Plzni. Zahájí Slavnosti svobody. Podrobnosti zjišťoval redaktor Vojtěch Koval

„Ronnie mi vysvětlil, že podle něj by žádný jižan neměl být posuzován podle toho, co se dělo před několika sty lety. Nemám nic proti Afroameričanům, ani Ronnie neměl. Rozdal by se pro kohokoli bez ohledu na barvu kůže. Ronnie nebyl rasista,“ vysvětluje Pyle.

Sám Ronnie Van Zant tvrdil, že Sweet Home Alabama napsal v legraci jako reakci na skladby Neila Younga nazvané Southern Man a Alabama, které kritizovaly jižanský způsob života.

Přesto se skladba Sweet Home Alabama stala neoficiální hymnou tohoto státu a jednou z nejcitovanějších písniček ve filmovém průmyslu.

Anna Jadrná, Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme