Antony & The Johnsons: důstojný následovník sám sobě

Newyorského zpěváka, skladatele a kabaretiéra Antonyho Hegartyho by bylo s trochou nadsázky možné označit za největší současnou divu. Tento dvoumetrový androgyn s andělským hlasem miluje romantická gesta a kýče se bojí snad ještě méně než Elton John, Marc Almond a Boy George, se kterým v loňském roce nazpíval duet You Are My Sister. My si ale řekneme, co je u Antonyho nového.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antony

Antony | Foto: Press kit

V těchto dnech totiž skupině Antony & The Johnsons vychází čtvrté řadové album Swanlights, a to na značce Secretly Canadian. Tahle kolekce jedenácti písniček by mohla být vodou na mlýn všem zlým jazykům, které tvrdí, že charismatický Antony je sice čím dál slavnější, jako autor se ale začíná poněkud opakovat. Otázkou je, jestli to opravdu tak vadí. Antonyho hlas a pěvecký výraz jsou totiž natolik neobvyklé, že je sotvakdo napodobí, a tak má Antony vlastně jediného důstojného následovníka sám v sobě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Antony & The Johnsons: důstojný následovník sám sobě

Coby textař prošel Antony na svých posledních dvou albech výraznější proměnou než coby skladatel. Vedle romantických písní o lásce nyní zpívá i o svém propojení se světem přírody, o jejím ohrožení a o nenávratnosti veškerých změn k horšímu.

I albu Swanlights kromě Antonyho zpěvu dominuje především zvuk klavíru, místy se ale dočkáme i drobného experimentu nebo zvuku varhan, orchestru a elektrické kytary. Určitým osvěžením je i hostování Björk, která si s Antonym vystřihne duet Flétta.

Antony and the Johnsons - Swanlights | Foto: Secretly Canadian

Björk je jen jednou z dlouhé řady popových hvězd, které relativního nováčka Antonyho poctily hudební spoluprací. Kromě již zmíněného Boy George tak učinil i Lou Reed, dvojice Matmos, bluesová šansoniérka Marianne Faithfull nebo frontman britských Current 93 David Tibet, který Antonymu v roce 2001 vydal první, dosud nejlepší album.

Vydání Swanlights předcházelo pětipísňové EP Thank You For Your Love, na kterém najdeme i dvě coververze: píseň Boba Dylana Pressing On a Lennonovu Imagine.
Antony ve svém novém repertoáru nepodniká žádné experimentální výboje a předkládá svým příznivcům přesně to, zač je jimi tolik milován.

Petr Ferenc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme