Arctic Monkeys, humbuk nebo hitoví mladíci? Odpoví Deska týdne!

Přišli, zahráli a zvítězili. Osmnáctiletí kluci Arctic Monkeys přepsali svým debutem dějiny anglické moderní hudby a ušili na sebe bič obřích rozměrů. V těchto dnech vydávají třetí řadovou desku Humbug , kterou jsme zvolili za Desku týdne Rádia Wave. Než se do ní zakousneme, připomeňme si krátkou, leč na významné události bohatou, historii čtveřice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Arctic Monkeys

Arctic Monkeys | Foto: Press kit

Jsou ve věku, kdy ti nejpilnější studenti dokončují studia vysoké školy a za sebou už mají to, o co se neúspěšně snaží řada kapel celou, klidně i několik desítek let trvající, kariéru. Arctic Monkeys jsou dáváni za učebnicový příklad síly internetové fanouškovské základny. Ovšem, a to ruku na srdce, bez dobrých písniček a mimořádně silných koncertních štací by dřív nebo později bublina okolo mladíků z předměstí Sheffieldu splaskla.

Alex Turner a Jamie Cook se v roce 2001 rozhodli, to jim bylo patnáct let, že si založí kapelu. Poprosili Ježíška, aby jim přinesl elektrické kytary, a tak se také stalo. Ježíšek dobře věděl, že tento dárek bude mít na životní dráhu teenagerů zásadní vliv. Chlapci po čase do party přibrali spolužáky Andyho Nicholsona a Matta Helderse a celý příběh mohl začít. První koncert Arctic Monkeys se konal 13. června 2003 v domácím klubu The Grapes. Od té doby začala kapela rozdávat na svých koncertech promáče, které se spolu s šuškandou o výborné živé atrakci, začaly lavinovitě šířit mezi posluchači. Arctic Monkeys měli navíc štěstí na fanoušky, kteří za mocný nástroj propagace svých mladých miláčků využili tehdy módního čerstvého fenoménu MySpace. Nastartovaná vlna zájmu se pomalu valila ze severu Anglie směrem k všemocnému Londýnu, kde původně nenápadný humbuk dostal podobu zničující tsunami.

Na vrcholek britské singlové hitparády si tahle partička sáhla hned prvním singlem I Bet You Look Good On The Dancefloor, který vyšel po dvou letech od jejich prvního koncertu na nezávislém labelu Domino, a kterému dali kluci přednost před lukrativními nabídkami nadnárodních koncernů. Debutová deska Whatever People Say I Am, That's What I'm Not vyšla na konci ledna 2006 a během týdne se prodalo 363 tisíc jejích kopií. Tím se debut Arctic Monkeys stal nejrychleji prodávaným albem v historii Velké Británie. Časopis New Music Express desku ihned zařadil do Top 5 nejlepších britských rockových alb všech dob. Šílenství, podpořené navíc vynikajícími vyprodanými vystoupeními po celém světě, dosáhlo vrcholu.

Arctic Monkeys | Foto: Arctic Monkeys

Extrémní tlak bohužel nevydržel basák Andy Nicholson, kterého nahradil Nick O´Malley z kapely The Dodgems. Rok nato přichází na řadu další dlouhohrající album Favourite Worst Nightmare, které už lehce uhýbá z počátečního post punkového směřování á la The Strokes či Franz Ferdinand, přesto si uchovává silné trumfy debutu - nadšení pro věc a zdravou drzost smíšenou s rozumnou troškou chvastounství. I když singly z této desky nedosáhly prvních příček v prodejnosti, stejně kapela shrábla dvojitou platinu a k tomu i další příval ocenění ve výročních anketách všeho druhu.

Arctic Monkeys - Favourite Worst Nightmare | Foto: archiv skupiny

Na začátku roku 2008 začala čtveřice připravovat písničky pro třetí řadovou desku. Zatímco u druhého CD se členové kapely hlásili ke své lásce k hudbě Queens Of The Stone Age pouze teoreticky, nad přípravou třetí řadové desky Humbug už se v amerických studiích sešli s polovinou stoner rockerů Joshem Hommem. Hned po opuštění studií se Arctic Monkeys vrátili po víc jak roce znovu ke koncertování. Písničky z připravované desky se k uším posluchačů dostaly nejdříve skrze živé ukázky, například v rámci jejich premiérového českého vystoupení na Rock for People, a davy znejistěly. Je pravdou, že ze studia se nesly hlášky o příbuznosti nového materiálu k The Doors, Cream a k dalším velikánům sedmdesátých let, přesto jasnější obrázek o jejich současném směřování přinesou konečně až nové studiové nahrávky.

Arctic Monkeys | Foto: archiv skupiny

Jsou Arctic Monkeys stále ti hitoví mladíci, proměňující obecenstvo ve vroucí kotel? Nebo je všechno jinak? CD Humbug je venku a my můžeme konečně zhodnotit kam se celý, doposavad zázračný, stroj aktuálně dostal.

Pavel Zelinka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme