Attila Csihar – metalový Mike Patton

Ještě před pěti roky bychom osobu prvotřídního metalové chroptiče Attily Csihara zařadili do kolonky black metal a nechali ho tam žít vlastním podvratným životem. Sám zpěvák ale v posledních letech překvapil mnohé. Nejen že se zasadil o popularizaci doom metalu, ale jeho aktivity se přelily do industriálních, ambientních, avantgardních, ba i neoklasických vod. Teď znovu blíží znuvu navštívil Prahu se svým one man projektem Void ov Voices.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Attila Csihar (Palác Akropolis)

Attila Csihar (Palác Akropolis) | Foto: Stanislav Soukup

Dlouho to vypadalo, že pro letos devětatřicetiletého rodáka z Budapešti bude největší úspěch jeho epizodické působení v norské blackmetalové ikoně Mayhem. Po dvouletém působení v první lize se ale Csihar vrací zpátky domů a po Tormentor, se kterými táhl káru od roku 1987, se prezentoval například v tvrdě elektronickém projektu Plasma Pool, hardcoreové partě Korog nebo u industriálních metalistů Aborym. Navíc si tříbil svůj osobní život, stal se vegetariánem a čekal na další příležitost více zasáhnout do hudebního dění. Ta přišla v roce 2004, a to hned z několika stran. Nejdříve se napodruhé vrátil do Mayhem, ale vedle toho také hostoval ve skladbě Decay2 u progresivních doom metalistů Sunn O))). A právě spolupráce s touto americkou dvojkou otevřela autorská stavidla umělce, který od té doby nepřestal překvapovat šíří svých hudebních vizí.
POSLECHNĚTE SI: Rozhovor s Attilou Csiharem o jeho různých hudebních projektech (Mayhem, Sun O))) nebo Void ov Voices) a inspiracích. Obsahuje taky ukázky hrdelního vokálu, chroptění a dalších hlasově náročných technik

Attila Csihar ve studiu RW | Foto: Radio Wave
Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Attilou Csiharem (Mayhem, Sun O))), Void ov Voices)

Pokud se oprostíme od dalších blackmetalových aktivit, Attila Csihar se vrhl do dalších doommetalových dobrodružství se Sunn O))) a navíc s australským kytarovým experimentátorem Orenem Ambarchim stvořili spoustu zajímavé muziky, ve které dojde na hutná kytarová oblaka plná těžkých zpětných vazeb, povlávající bezeslovný hrdelní zpěv a občasnou nervní rytmiku. Pokud máte rádi netradiční tvrdou muziku, pak byste neměli minout alba Burial Chamber Tria, Pentemple nebo Gravetemple, to znamená projektů, z nichž Attila důvtipně prozkoumává další doommetalová teritoria. Že se nejedná o libůstku metalových avantgardistů, může potvrdit i pozvánka na prestižní berlínské Bienále, kde Burial Chamber Trio odehráli jeden ze svých vyhlášených poloimprovizovaných koncertů. V loňském roce donutil experimentální duch charismatického Maďara k pokoření dalších žánrových met. Jeho sólový projekt Void ov Voices je originální směsí dark ambientu a koláží postavených pouze na Attilově vokálním projevu. Spolu s působivou vizuální složkou autorova performance navozuje atmosféru přeludného pohřebního průvodu s obřadními zpěvy.

Attila Csihar | Foto: Press kit
Přehrát

00:00 / 00:00

Attila Csihar – metalový Mike Patton



Attila Csihar je v mých očích obdoba věčně hledajícího Mika Pattona v metalové oblasti. Miluje experimenty, spolupracuje s mnoha významnými umělci napříč žánry (kromě těch, které jsme doposavad zmiňovali, spolupracoval s Jarboe nebo s neoklasickým projektem Professor Fate) a svůj hlas, temnější, hlubší než Pattonův, navíc dřevorubecky orašplovaný, je schopen zasadit do velmi nezvyklých a originálních souřadnic. Ač nejsem milovník metalových chlapáků, na další eskapády Attily Csihara jsem věru zvědav.

Pavel Zelinka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme