AUN - vlnění versus tsunami

Montreal má jako kulturní doupě spoustu temných kobek. Jednu z nich okupuje například vydavatelství Constellation records, jehož profil jsme si nedávno představili. Ve středu 11. listopadu se v klubu XT3 představí další montrealský muzikant, tentokrát z hlubší a zaprášenější drone metalové sluje - Martin Dumais, který v poslední době sklízí velké úspěchy se svým sólovým projektem AUN.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

AUN

AUN | Foto: Alien8

Pokud bychom měli hledat primární inspirace AUN, tak nepůjdeme nejdříve za Earth a dalšími věrozvěsty nejpomalejšího metalu, ale zalovíme v experimentálních elektronických vodách, kde vedle sebe pohodlně koexistují klasičtí protagonisté ambientu 70. let, jako Cluster a Brian Eno, a vedle nich krajan Tim Hecker, který se profiluje industriálnějším a digitálně aktuálnějším způsobem. Po letech oťukávání sebe sama skrze lokální label Oral a sérii živých nahrávek, které vyšly samopalovým způsobem, přichází AUN s prvním průnikem mimo subžánrovou skořápku. Tím impulzem je vydání desky Motorsleep, která vychází na prestižním, též montrealském labelu Alien8.

Přehrát

00:00 / 00:00

AUN - vlnění versus tsunami

Zatímco na předchozích nahrávkách, včetně loňského CD Multigone, se Martin prezentoval spíše statičtější a špinavější sestavou skladeb, která se náladou držela spíše pod stolem, letošní novinka dává průchod, pomyslně otevírá okna do místnosti a nechává prostorem proudit velmi čerstvý, proměnlivý vzduch. Motorsleep je náhle o několik tříd výše, co se týče smyslu pro strukturu a gradaci držených kytarových stěn. Hluk z pera AUN je stále v základu hustý a plně nasycený, na mnoha místech ale průvan statickou atmosféru nečekaně nařasí a zvlní do novotvarů, které můžeme slýchat například od Christiana Fennesze. Od něj pak už není daleko do ambientní škatulky, až k submisivně droneovým introvertům, jako jsou William Basinski nebo Francisco Lopez.

AUN - Motorsleep | Foto: Alien8

Navíc AUN není pouze studiový projekt, ale neustále se zlepšující živá atrakce, kdy Martin prohání zvuk své kytary přes hejno efektů a nabízí, spolu se zajímavou zadní projekcí, mnohem poutavější komplexní zážitek, než průměrný laptopový projekt. Motorsleep je bezesporu nejzralejší prací AUN a bude zajímavé sledovat, zda zaujme silnou fanouškovskou základnu Sunn O))) a spol. Potenciál, především díky výborné letošní novince, na to rozhodně má.

Pavel Zelinka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme