Badatel objevil skladbu, na které spolupracovali Mozart a Salieri

Německý badatel našel v Česku dosud neznámou skladbu Wolfganga Amadea Mozarta a Antonia Salieriho. Její notový zápis byl veřejně přístupný, jen se nevědělo, že je to právě ona pohřešovaná skladba, na které se podílel Mozart se Salierim. Ti totiž nebyli soky a nepřáteli, jak je vykreslil film Miloše Formana Amadeus.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skladba Mozarta, Salieriho a Cornettiho, která byla přes 200 let považována za ztracenou | Zdroj: ČTK

I když ve filmu Amadeus jsou Mozart a Salieri nepřáteli, ve skutečnosti se respektovali, a dokonce spolupracovali.

Stejně tomu bylo i v případě díla, o kterém se tušilo, že existovalo, ale badatelé ho považovali za ztracené. Krátká zmínka o něm byla v inzerátu ve 200 let starých novinách Wiener Blättchen, kde bylo i jméno oné skladby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Německý badatel objevil dílo Wolfganga Amadea Mozarta a Antonia Salieriho. Natáčel o tom Martin Karlík

„Per la ricuperata salute di Ophelia. A prodává se v uměleckém obchodě Artaria & Co. na Michaels-Platz za 17 krejcarů,“ říká muzikolog Tomislav Volek.

Na díle spolupracoval ještě další skladatel známý pod jménem Cornetti. „Dvě sloky napsal Salieri, další dvě Mozart a pak dvě Cornetti. Každá sloka tak měla trochu jiný styl,“ řekl německému rozhlasu SWR objevitel ztraceného kusu, badatel Timo Jouko Herrmann.

Třeba Mozart psal víc ve stylu pochodu. Ostatně složil i Turecký pochod. Salieriho část má venkovský nádech.

Německý muzikolog a skladatel Timo Jouko Herrmann ztotožnil skladbu, na níž spolupracovali Wolfgang Amadeus Mozart, Antonio Salieri a skladatel známý pod jménem Cornetti | Foto: ČTK

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme