Berlínští filharmonici se neshodli na novém šéfdirigentovi

Členové Berlínské filharmonie ani po více než jedenácti hodinách nezvolili nového šéfdirigenta. Ten by se měl souboru ujmout od roku 2018. Mezi kandidáty byli Lotyš, Venezuelan i Argentinec. Sami filharmonici za favorita označili rodilého Berlíňana Christiana Thielmana.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sir Simon Rattle, Pražské jaro 2013 | Foto: Pražské jaro, Monika Rittershaus

Volba dirigenta berlínských filharmoniků připomíná volbu papeže a mezi světovými filharmoniemi nemá obdoby.

Na 124 členů orchestru se sešlo v deset hodin dopoledne v kostele Ježíše Krista v berlínské čtvrti Dahlem. Před vstupem museli hudebníci odevzdat mobil a další elektronická zařízení.

Od druhé hodiny odpolední pak stáli před kostelem novináři, kteří marně čekali, až jim zástupci filharmoniků oznámí jméno nového šéfdirigenta.

Jejich současný šéfdirigent a u posluchačů velmi oblíbený sir Simon Rattle vede Berlínské filharmoniky od roku 2002 a plánuje s nimi odehrát ještě tři sezony. Poté povede Londýnský symfonický orchestr.

Berlínská filharmonie patří mezi přední světové orchestry. Svoji vynikající pověst získala zejména v době působení legendárního dirigenta Herberta von Karajana (v letech 1954 až 1989).

Orchestr má mezinárodní složení hráčů, kteří jsou vybíráni v náročných konkurzech, kde je kladen důraz na to, aby byl obsazen hudebníky světové kvality. Má velmi široký repertoár, s těžištěm v hudbě německých velikánů klasicismu a romantismu.

Pavel Polák, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme