Blues britských Soulsavers v rubrice Deska týdne

Nejen v rubrice Deska týdne vám čas od času dokazujeme, že blues je jedním ze stylů, které mají stále živý přesah pro současnou hudbu. I nejčerstvější přírůstek v této elitní společnosti, nové album Broken britských Soulsavers, je notně načichlý jeho syrovým kouzlem, a to nejen zásluhou chrapláku "trvale hostujícího" Marka Lanegana.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soulsavers | Foto: Press kit

Jádrem anglického producentského týmu Soulsavers (který taky můžete znát pod alternativním názvem The Soulsavers Soundsystem) jsou Rich Machin a Ian Glover. Na každém ze zatím tří alb ovšem prozíravě přibírají do party výrazné vokální osobnosti. Na debutu Tough Guys Don´t Dance z roku 2003 to byl Josh Haden (lídr kapely Spain a mimo jiné syn jazzové legendy Charlieho Hadena), od druhého, o čtyři roky mladšího alba It´s Not How Far You Fall, It´s the Way You Land je stálým spolupracovníkem Soulsavers majitel jednoho z nejcharismatičtějších hlasů současné hudební scény Mark Lanegan. Tomu na novince Broken sekunduje elitní skvadra pomocníků - Mike Patton, Bonnie "Prince" Billy, Gibby Haynes z Butthole Surfers, Jason Pierce ze Spiritualized nebo mladá australská zpěvačka s uměleckým jménem Red Ghost.

Personálie bychom tedy měli z krku. A jak jsou na tom Soulsavers hudebně? Na vokály ještě střídmé Tough Guys Don´t Dance je podepřeno většinou downtempovým elektronickým pulsem a není příliš vzdálené třeba Death in Vegas. Na polovině skladeb z albové dvojky už se autorsky podílel právě Lanegan a jeho zauzlované hlasivky desce dodaly temný, živočišný tón, který si překvapivě skvěle sednul s decentními beaty.

Mark Lanegan | Foto: Steve Gullick

Na aktuálním Broken se Soulsavers představují v zatím "nejživější" verzi, která je podle jejich slov silně ovlivněna koncertní podobou projektu. Přebuzené kytary nasypané jedna na druhou, střídmě proložené elektronikou, vytváří atmosféru hustou tak, že by ji mohl krájet Rákosníček. Tedy pokud by takhle ponurou nálož psychicky unesl.

The Soulsavers - Broken | Foto: V2 Records

Jiné skladby z Broken zase nesou čitelné stopy záliby svých autorů ve filmové hudbě a mix do třetice vyvažují čisté a jednoduché laneganovské balady někde na pomezí rocku, country a posmutnělého gospelu.

Soulsavers se neženou s čenichem u země po stopách ještě nenarozených krátkodechých trendů. Spíš s velejemným citem pro náladu koření staré novějším. A na rozdíl od řady dalších jsou v tom po čertech dobří.

Robert Candra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme