Brazilský Salvador poctí českou operní hvězdu 19. století Klementinu Kalašovou
V brazilském Salvadoru dnes uctí památku světoznámé české operní hvězdy 19. století Klementiny Kalašové, a to koncertem s hudbou českých skladatelů a s českou mezzosopranistkou, křestem biografické knihy a také odhalením pamětní desky od architekta Davida Vávry. Pěvkyně zemřela v roce 1889 právě v Salvadoru při svém druhém turné v Brazílii na žlutou zimnici a v sobotu bude výročí jejího úmrtí.
Na hřbitově v Salvadoru je zatím pouze skromná náhrobní deska tam, kde spočívají ostatky Klementiny Kalašové.
Hrob objevil český etnograf a cestovatel Alberto Vojtěch Frič, když na hřbitově zkoumal zdejší rostliny.
Slavila úspěchy na světových operních scénách, přesto upadla Klementina Kalašová v zapomnění. K připomenutí této hvězdy dnes chtějí přispět v brazilském Salvadoru
K zřejmě sádrovému náhrobku, kde je zkomolenou češtinou napsáno „Na shledanon“, přibude netradiční kulatá pamětní deska ze skla z dílny architekta Davida Vávry.
V prosinci toto místo natočil se štábem Šumných stop a byl příběhem natolik unesen, že se rozhodl vyrobit právě pamětní desku, která bude dnes odhalena.
Svůj podíl na poctě české operní hvězdě 19. století má i spisovatelka a pedagožka Bohumila Araújo, která napsala o Klementině Kalašové knihu, jež bude dnes pokřtěna.
Přispělo také české velvyslanectví v Brasílii, mimo jiné první rada Viktor Dolista.
Večerní koncert Symfonického orchestru státu Bahia má na programu mimo jiné Vltavu Bedřicha Smetany, Sedmou symfonii d moll Antonína Dvořáka a árie z Carmen, Tajemství a Lazebníka sevillského zazpívá česká mezzosopranistka Edita Randová.
S mezzosopranistkou Editou Randovou mluvil o jejím turné po Brazílii tamní zpravodaj ČRo David Koubek
Poslouchal ji i císař
Klementina Kalašová přijela do Brazílie po angažmá v Rusku, Anglii nebo Itálii, a to na pozvání jednoho brazilského skladatele. V hledišti býval i brazilský císař.
V Salvadoru Kalašová vystupovala v divadle, kde se hrála často opera. Divadlo si na sebe vydělávalo bez veřejné podpory a právě i díky opeře, zpěváci tu měli dokonce své fankluby.
Klementina Kalašová zemřela v 39 letech rok a měsíc po zrušení otrokářství v Brazílii v roce 1889, dokonce zpívala i u příležitostí, kdy se otrokům už předtím předávaly listiny udělující svobodu.
V Brazílii byla velmi populární a její obdivovatel Jaroslav Vrchlický napsal na její počest sbírku básní.