Brazilský Salvador poctí českou operní hvězdu 19. století Klementinu Kalašovou

V brazilském Salvadoru dnes uctí památku světoznámé české operní hvězdy 19. století Klementiny Kalašové, a to koncertem s hudbou českých skladatelů a s českou mezzosopranistkou, křestem biografické knihy a také odhalením pamětní desky od architekta Davida Vávry. Pěvkyně zemřela v roce 1889 právě v Salvadoru při svém druhém turné v Brazílii na žlutou zimnici a v sobotu bude výročí jejího úmrtí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zkouška Symfonického orchestru státu Bahia před koncertem, který bude poctě české operní hvězdě 19. století Klementině Kalašové | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Na hřbitově v Salvadoru je zatím pouze skromná náhrobní deska tam, kde spočívají ostatky Klementiny Kalašové.

Hrob objevil český etnograf a cestovatel Alberto Vojtěch Frič, když na hřbitově zkoumal zdejší rostliny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slavila úspěchy na světových operních scénách, přesto upadla Klementina Kalašová v zapomnění. K připomenutí této hvězdy dnes chtějí přispět v brazilském Salvadoru

K zřejmě sádrovému náhrobku, kde je zkomolenou češtinou napsáno „Na shledanon“, přibude netradiční kulatá pamětní deska ze skla z dílny architekta Davida Vávry.

V prosinci toto místo natočil se štábem Šumných stop a byl příběhem natolik unesen, že se rozhodl vyrobit právě pamětní desku, která bude dnes odhalena.

Při instalaci pamětní desky Klementiny Kalašové se David Kocián z ambasády v Brasílii zapotil | Foto: Viktor Dolista, Velvyslanectví ČR v Brasílii

Svůj podíl na poctě české operní hvězdě 19. století má i spisovatelka a pedagožka Bohumila Araújo, která napsala o Klementině Kalašové knihu, jež bude dnes pokřtěna.

Přispělo také české velvyslanectví v Brasílii, mimo jiné první rada Viktor Dolista.

Večerní koncert Symfonického orchestru státu Bahia má na programu mimo jiné Vltavu Bedřicha Smetany, Sedmou symfonii d moll Antonína Dvořáka a árie z Carmen, Tajemství a Lazebníka sevillského zazpívá česká mezzosopranistka Edita Randová.

Přehrát

00:00 / 00:00

S mezzosopranistkou Editou Randovou mluvil o jejím turné po Brazílii tamní zpravodaj ČRo David Koubek

Poslouchal ji i císař

Klementina Kalašová přijela do Brazílie po angažmá v Rusku, Anglii nebo Itálii, a to na pozvání jednoho brazilského skladatele. V hledišti býval i brazilský císař.

V Salvadoru Kalašová vystupovala v divadle, kde se hrála často opera. Divadlo si na sebe vydělávalo bez veřejné podpory a právě i díky opeře, zpěváci tu měli dokonce své fankluby.

Klementina Kalašová zemřela v 39 letech rok a měsíc po zrušení otrokářství v Brazílii v roce 1889, dokonce zpívala i u příležitostí, kdy se otrokům už předtím předávaly listiny udělující svobodu.

V Brazílii byla velmi populární a její obdivovatel Jaroslav Vrchlický napsal na její počest sbírku básní.

David Koubek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme