Brazilský Salvador poctí českou operní hvězdu 19. století Klementinu Kalašovou

V brazilském Salvadoru dnes uctí památku světoznámé české operní hvězdy 19. století Klementiny Kalašové, a to koncertem s hudbou českých skladatelů a s českou mezzosopranistkou, křestem biografické knihy a také odhalením pamětní desky od architekta Davida Vávry. Pěvkyně zemřela v roce 1889 právě v Salvadoru při svém druhém turné v Brazílii na žlutou zimnici a v sobotu bude výročí jejího úmrtí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zkouška Symfonického orchestru státu Bahia před koncertem, který bude poctě české operní hvězdě 19. století Klementině Kalašové | Foto: David Koubek

Na hřbitově v Salvadoru je zatím pouze skromná náhrobní deska tam, kde spočívají ostatky Klementiny Kalašové.

Hrob objevil český etnograf a cestovatel Alberto Vojtěch Frič, když na hřbitově zkoumal zdejší rostliny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slavila úspěchy na světových operních scénách, přesto upadla Klementina Kalašová v zapomnění. K připomenutí této hvězdy dnes chtějí přispět v brazilském Salvadoru

K zřejmě sádrovému náhrobku, kde je zkomolenou češtinou napsáno „Na shledanon“, přibude netradiční kulatá pamětní deska ze skla z dílny architekta Davida Vávry.

V prosinci toto místo natočil se štábem Šumných stop a byl příběhem natolik unesen, že se rozhodl vyrobit právě pamětní desku, která bude dnes odhalena.

Při instalaci pamětní desky Klementiny Kalašové se David Kocián z ambasády v Brasílii zapotil | Foto: Viktor Dolista, Velvyslanectví ČR v Brasílii

Svůj podíl na poctě české operní hvězdě 19. století má i spisovatelka a pedagožka Bohumila Araújo, která napsala o Klementině Kalašové knihu, jež bude dnes pokřtěna.

Přispělo také české velvyslanectví v Brasílii, mimo jiné první rada Viktor Dolista.

Večerní koncert Symfonického orchestru státu Bahia má na programu mimo jiné Vltavu Bedřicha Smetany, Sedmou symfonii d moll Antonína Dvořáka a árie z Carmen, Tajemství a Lazebníka sevillského zazpívá česká mezzosopranistka Edita Randová.

Přehrát

00:00 / 00:00

S mezzosopranistkou Editou Randovou mluvil o jejím turné po Brazílii tamní zpravodaj ČRo David Koubek

Poslouchal ji i císař

Klementina Kalašová přijela do Brazílie po angažmá v Rusku, Anglii nebo Itálii, a to na pozvání jednoho brazilského skladatele. V hledišti býval i brazilský císař.

V Salvadoru Kalašová vystupovala v divadle, kde se hrála často opera. Divadlo si na sebe vydělávalo bez veřejné podpory a právě i díky opeře, zpěváci tu měli dokonce své fankluby.

Klementina Kalašová zemřela v 39 letech rok a měsíc po zrušení otrokářství v Brazílii v roce 1889, dokonce zpívala i u příležitostí, kdy se otrokům už předtím předávaly listiny udělující svobodu.

V Brazílii byla velmi populární a její obdivovatel Jaroslav Vrchlický napsal na její počest sbírku básní.

David Koubek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme