Brněnský hudební klub Fléda ohrožuje vyhláška o rušení nočního klidu

Známý brněnský hudební klub Fléda bojuje o svou existenci. Radniční vyhláška o rušení nočního klidu má zamezit produkci po 22. hodině a o víkendech. To by podle příznivců klubu znamenalo jeho konec. Petici na podporu Flédy podepsalo více než 10 tisíc lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vstup do klubu Fléda v Brně - Králově Poli

Vstup do klubu Fléda v Brně - Králově Poli | Foto: Gabriela Grmolcová

Fanoušci klubu, který vznikl už před více než 100 lety, dnes doručili brněnským radním výzvu, aby nepřijímali vyhlášku o rušení nočního klidu. Tu podala městská část Královo Pole a chce jí zakázat rušení nočního klidu po desáté hodině večer včetně víkendů.

„My jsme samozřejmě rádi, že se lidé zúčastní společného kulturního záměru, protože nejde jen o nějakou Štefánikovu 24, ale samozřejmě jde o kulturu obecně v celém Brně, potažmo v Jihomoravském kraji,“ cení si aktivity fanoušků ředitel Flédy Pavel Cupák.

Vyhlášky o rušení nočního klidu jsou však běžné i v jiných městech. „Nám se nejedná pouze o Flédu jako takovou. Cítíme se být precedentem pro ostatní kluby v Brně. Rádi bychom tento tlak ustáli a sloužili jako kulturní stánek a příklad pro širokou veřejnost nejen jako Fléda, ale i jeden ze společenství klubů, které v Brně jsou,“ vysvětluje Cupák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel brněnského klubu Fléda Pavel Cupák vysvětluje, co by pro klub znamenalo schválení vyhlášky o rušení nočního klidu

Lidé z Flédy podle něj nejsou rádi, že lidi bydlící v blízkosti klubu obtěžuje hluk, prosím je však o shovívavost: „Náš záměr není, abychom vydělali na činnosti klubu Fléda, ale abychom přinášeli kulturu a zviditelňovali Brno i činnost lidí, kteří v klubu pracují a kteří jsou rádi, když se akce povede a neprodělá.“

Dům, ve kterém se klub nachází, je na prodej, majitelé Flédy však na koupi nemají peníze. Stejný problém je i s odhlučňovacími úpravami, které klub zvažoval a stále zvažuje:

Na odhlučnění nejsou peníze

„V souvislosti s činností a záměrem klubu Fléda hostit více lidí jsme museli provést více úprav, příkladem je třeba systém protipožární ochrany, napojení na centrální pult, opatření související s hygienickými předpisy a další. Na odhlučnění nám finanční prostředky nezbývají.“

Schválení vyhlášky by podle Cupáka znamenalo prakticky okamžitý zánik klubu. Akce, které pro klub nejsou finančním přínosem, by se prý sice teoreticky mohly ukončovat před 22. hodinou, ale tato varianta není možná u akcí, které klub živí.

„Jsou to akce, při nichž hostíme zvučná jména z celého světa. Jsou to především DJové a ti přicházejí na scénu až třeba po dvanácté hodině večer, protože lidé na celém světě jsou zvyklí chodit na party v tuto hodinu. A tam by to pochopitelně znamenalo naprostou a rychlou likvidaci Flédy,“ uzavírá Pavel Cupák.

Jan Richter, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme