Brněnský pouliční festival Ghettofest chce bořit předsudky

V Brně začíná už třetí ročník přehlídky Ghettofest. Jejím cílem je bojovat proti předsudkům a pomyslným i reálným ghettům. Na návštěvníky čeká množství akcí, které podporují komunitní život. Veřejnosti se výjimečně otevře i bývalá věznice v ulici Cejl. Právě v této lokalitě se snaží pořadatelé propojit obyvatele takzvaného brněnského Bronxu se zbytkem Brňanů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ghettofest na Cejlu | Foto: oficiální stránky Ghettofestu

Dnes večer má v Divadle nad Orlí premiéru projekt Brundibár z ghetta. Dětskou operu, kterou proslavilo uvedení v terezínském ghettu, nacvičily děti ze sociálně vyloučených lokalit společně s dětmi z většinových škol.

„Nábor probíhal na základních školách, některé z nich jsou tedy převážně romské. Myslím, že to byly dvě nebo tři školy. Konečné dílo vzniká ve spolupráci s profesionálními operními tvůrci,“ přiblížil umělecký ředitel Ghettofestu Pavel Strašák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Brněnský pouliční festival Ghettofest chce bořit předsudky. Mluvil o něm umělecký ředitel Pavel Strašák

O Brundibára je mezi diváky velký zájem. Zatím se konají dvě představení, následovat prý ale budou další.

„Nastudování opery inicioval Josef Škarka – operní pěvec, který svou árií zakončoval loňský Ghettofest. Byl nadšen z atmosféry, která tady panovala, a když odcházel, tak ho napadla tato myšlenka,“ dodává Strašák.

Organizátoři festivalu připravili také procházky s historiky, které se uskuteční v souvislosti s připomínkou 70. výročí ukončení druhé světové války.

Žádanou aktivitou je prý i „buchting“ – kdo chce, upeče buchtu, a lidé si pak vyměňují recepty. V plánu je také vydání speciální kuchařky.

„Ghettofest je festival pouliční, čili on se opravdu rozloží přímo v tom takzvaném brněnském Bronxu. V místech, kudy většina Brňanů možná jenom tak projíždí. Naším cílem je zažít ten Bronx jinak. Ta lokalita má víc vrstev,“ uzavírá Strašák.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme