Cena Antonína Dvořáka je oceněním mé práce, pochvaluje si Jiří Bělohlávek

Šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek dostal v New Yorku Cenu Antonína Dvořáka za propagaci české hudby. Toto prestižní ocenění Akademie klasické hudby mu předal ministr kultury Daniel Herman v newyorské Carnegie Hall. A to těsně před koncertem, na kterém s velkým úspěchem Česká filharmonie zahrála Dvořákovu Novosvětskou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Bělohlávek umělecký ředitel České filharmonie

Jiří Bělohlávek umělecký ředitel České filharmonie | Foto: Filip Jandourek

Cena Antonína Dvořáka pro dirigenta České filharmonie Jiřího Bělohlávka přidala na významu mimořádně úspěšnému turné filharmoniků po Spojených státech.

„Je to vlastně ocenění mé práce pro Dvořáka symfonika i pro Dvořáka operního skladatele. Ta práce naplňovala celý můj profesní život. A jsem šťastný, že to bylo oceněno. Ale stejně pro mě nejlepší ocenění jsou krásné projekty, které s Dvořákovou hudbou mám to štěstí dělat.“

Přehrát

00:00 / 00:00

S dirigentem Jiřím Bělohlávkem a ředitelem České filharmonie Davidem Marečkem mluvila Lenka Jansová

Jiří Bělohlávek také ocenil také vynikající akustiku sálu v Carnegie Hall. „Jestli je nejlepší, to bych nechtěl spekulovat. Je to prostě místo, kde se všichni hudebníci báječně slyší.“

„Sál je velmi vřelý, podporuje krásu tónů, je schopen vzít nejjemnější detaily, nejslabší dynamiku. Všechny barvy podtrhne, nic nezkresluje. Je to zkrátka velmi objektivní, krásný sál.“

Česká filharmonie zahrála v newyorské Carnegie Hall Dvořákovu Novosvětskou

Číst článek

Úspěch předního českého orchestru

Ředitel České filharmonie David Mareček po koncertě řekl, že během celého turné po Spojených státech od 2. listopadu ho velmi těšily i dojímaly vynikající ohlasy od publika i kritiky.

„Takovou soukromou radostí je to, že se do programu podařilo zařadit Janáčkova Tarase Bulbu. Protože ačkoliv jeho opery jsou stále známější po světě, tak symfonická díla se tolik nehrají.“

„A to, že ho podařilo nejen zařadit, ale že se i líbil publiku, je pro nás takové malé muzikantské vítězství,“ uvedl David Mareček.

Letecký speciál také na oslavu dvaceti pěti let od sametové revoluce přivezl do New Yorku originál Dvořákovy partitury. Vzácná archiválie bude k vidění v České národní budově v New Yorku 5 dní.

Titulní strana Dvořákova rukopisu symfonie "Z Nového světa" | Foto: Wikipedia, public domain - volné dílo

Milan Kopp, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme