Ceny Prix Bohemia Radio jsou rozdány, téměř všechny získal Český rozhlas

Budova Českého rozhlasu nepatřila tento týden pouze zaměstnancům. Na Vinohradskou třídu v Praze přilákal zájemce 31. ročník festivalu Prix Bohemia Radio. Soutěžní přehlídka rozhlasové tvorby nabídla poslechy her, konference i veřejné zasedání mezinárodních porot. Udělily ceny v několika kategoriích a vítězové si je dnes večer přišli převzít. T0měř všichni byli z Českého rozhlasu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V kategorii zpravodajský příspěvek zvítězil zpravodaj Českého rozhlasu z Německa Pavel Polák (vlevo). Cenu předával novinář a moderátor Jakub Železný.

V kategorii zpravodajský příspěvek zvítězil zpravodaj Českého rozhlasu z Německa Pavel Polák (vlevo). Cenu předával novinář a moderátor Jakub Železný. | Foto: Český rozhlas

Nedávno zrekonstruované studio v přízemí Českého rozhlasu zaplnily desítky zaměstnanců v oblecích a svátečních róbách. Večerem provázela Elen Černá společně s Daliborem Gondíkem.

Kromě vystoupení Big Bandu Gustava Broma, Petera Lipy nebo skupiny Blue Effect zazněly výsledky soutěžních kategorií - dokument, online, pořad pro děti a zpravodajský příspěvek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téměř všechny ceny na 31. ročníku festivalu Prix Bohemia Radio získal Český rozhlas. Výsledky přinesla Klára Fleyberková.

Nejprve zástupce mezinárodní poroty Alexandr Pícha předal ceny v kategorii online. Porota hodnotila projekty podporující rozhlasový program skrze webové aplikace, sociální sítě a další nová média.

Zabodovaly u ní francouzské webové stránky Audioblogs.

Mladí lidé nahrát své pokusy o dokumenty nebo hudební kreace. Nejlepší pak zazní ve vysílání tamního rozhlasu.

Projekt Českého rozhlasu s názvem Znovu 89 autorů Ruzbeha Oweyssiho a Dušana Radovanoviče získal druhé místo. Zaujal tím, jak dokázal pomocí moderních online prostředků zpřítomnit historii.

Tvůrci využili sociální sítě, aby fanoušky hodinu po hodině informovali o tehdejším dění, jako by se všechno dělo právě teď. Celý projekt stále běží, a to až do konce roku, kdy se stal Václav Havel prezidentem. Jak se bude dál vyvíjet, popisuje Ruzbeh Oweyssi.

„Zpracováváme nejdůležitější události, které se před 25 lety odehrávaly. Ještě nás čeká celý prosinec, tedy pád komunistické strany nebo zvolení Václava Havla prezidentem. Jeden z vrcholů byl 17. listopad. Hodnota toho projektu je v tom, že ukázal celý rok z různých úhlů pohledu,“ vysvětluje Oweyssi.

Zaměstnanci Českého rozhlasu uspěli také v dalších kategoriích. Autorkou nejlepšího dokumentu se například stala Brit Jensen z Dánska, která své příspěvky točí v češtině. Vyhrála s pořadem Anatomie jedné moravské vesnice.

Za nejlepší dětské pořady byli oceněni třeba Aleš Vrzák nebo Petr Vodička, který sám napsal a režíroval pohádku Babu a papoušek. Nejlepším dětským publicistickým pořadem se stala Kouzelná kniha Káji Kučery v režii Tomáše Vacka.

V kategorii zpravodajský příspěvek zvítězil zpravodaj Českého rozhlasu v Německu Pavel Polák. V dvou a půl minutové reportáži se s nadsázkou zabýval absurdními nařízeními pro olympijské hry v Soči. Za tento příspěvek získal ocenění už na dubnové rozhlasové přehlídce Report 2014.

Upozornili na sebe i krajští redaktoři. Druhé místo získala Romana Lehmannová z Českých Budějovic za reportáž o zubařích v příhraničí, kteří upřednostňují rakouské pacienty.

Na třetí příčce se v této kategorii umístil zpravodaj Českého rozhlasu na Slovensku Petr Vavrouška. Téměř všechny ceny letošního ročníku Prix Bohemia Radio tak zůstaly na domácí půdě.

Tečku za kláním udělal ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan. Už teď má jasnou představu, jak by měl vypadat příští ročník.

„Já myslím, že jsme dobře nakročili, že se budeme věnovat dětské tvorbě, budeme se určitě věnovat onlinu a webovým projektům. A chci zavést ještě hudební kategorii a budeme o tom velice vážně uvažovat. Hudební pořad především pro děti,“ naznačil Duhan.

Simona Bartošová, Klára Vičíková, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme