Česká filharmonie připravila cyklus koncertů pro těhotné ženy

Česká filharmonie připravila pro letošní sezonu hudební projekt, který v Česku zatím nemá obdoby. Cyklus šestnácti koncertů zaměřila na těhotné ženy a jejich ještě nenarozené děti. Hudba má podle lékařů a psychologů prokazatelný pozitivní vliv jak na matku, tak také na dítě, které už má v břiše ženy dobře vyvinutý sluch.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hudba jako pohlazení pro budoucí maminky. | Foto: Filip Jandourek

Sál s prvními zvuky lidových písní potemní. Ztlumí se ostrá žlutá světla, místnost naopak rozzáří příjemná modrá barva. Na plátně na pódiu se promítají obrázky krajiny. Rozezní se housle a dvě violoncella v rytmu moravských lidových písní v úpravě Leoše Janáčka.

„Je prokázáno, že nenarozené děti už od čtvrtého měsíce slyší. Celý svět objevují pomocí sluchu, který je vyvinut a pro nás dospělé zní neuvěřitelně, že už v 35. týdnu těhotenství mají děti sluch stejně vyvinutý jako dospělý,“ říká autorka netradičního projektu Markéta Vejvodová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rrž předZblízka Hudba.mp3

Autoři projektu se inspirovali v Japonsku Suzukiho metodou, která prohlubuje vztah matky s dítětem k hudbě. Celosvětově uznávaná metoda se používá také v oblasti muzikoterapie a porodnictví.

Hudba podle psychologických výzkumů podporuje nejen dobrý duševní vývoj dítěte, ale dá mu také lepší předpoklady pro zvládnutí řeči. I proto Markéta Vejvodová radí na koncertech matkám, aby svým dětem zpívaly. Některé posluchačky se na koncerty vracejí:

„Líbilo se mi to moc. Už jsem na osmém koncertě a za 14 dní rodím, tak věřím, že to půjde tak rychle a hezky, jako je ta muzika. Moc mi to pomáhá,“ říká jedna z návštěvnic koncertů.

Petra Benešová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme