Česká filharmonie prohloubí spolupráci s ČRo. Chce více posluchačů

Česká filharmonie dnes odtajnila plány na koncertní sezonu 2012/2013, do které vstoupí s novým šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem. Zahájí ji říjnovým koncertem se skladbami Gustava Mahlera, Ludwiga van Beethovena nebo Leoše Janáčka. Koncert bude přenášet Český rozhlas 3 Vltava. Zástupci České filharmonie a Českého rozhlasu totiž dnes podepsali deklaraci o spolupráci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká filharmonie

Česká filharmonie | Foto: Tomáš Adamec

Generální ředitel Českého rozhlasu Petr Duhan zdůraznil, že Rozhlas je také kulturní institucí, což spolupráce s Českou filharmonií podtrhuje. Orchestr si naopak od intenzivnější spolupráce slibuje nové posluchače.

„Prohloubení spolupráce s Českým rozhlasem je pro nás důležité, protože získáváme nové posluchače. Česká filharmonie chce hrát pro co největší množství hudbymilovných lidí. Prostřednictvím přenosů nebo záznamů koncertů, ale i prostřednictvím publicistiky,“ řekl ředitel České filharmonie David Mareček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Eva Rajlichová se zajímala o novinky v České filharmonii

„Samozřejmě to není jenom v našem éteru, ale velkou část našich hudebních produkcí, které vznikají ve spolupráci s Českou filharmonií, přenáší také síť nám spřízněných rádií v rámci Evropské vysílací unie. To znamená, že posluchače musíme násobit. Nejsou to jen desetitisíce u nás, ale i statisíce v Evropské unii. A když je to v přímém přenosu a poslouchají všichni Evropané, je to krásné,“ dodal Duhan.

Nový šéfdirigent by se chtěl spolu s hudebníky pokusit, aby se České filharmonii podařilo obnovit renomé, o které nejprestižnější české hudební těleso v posledních letech možná trochu přišlo. Bělohlávek je nyní v New Yorku a v Metropolitní opeře zkouší Janáčkovu Věc Makropulos.

Radiožurnálu vzkázal, že se na spolupráci s českými filharmoniky těší, především pak na tvorbu „vybroušených hudebních klenotů“. Myslí si, že by se mělo pečovat o slavnou tradici České filharmonie i o interpretaci kmenového českého repertoáru.

Jednou z novinek bude, že filharmonici pod jeho vedením nahrají cyklus Dvořákových symfonií.

Eva Rajlichová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme