Česká filharmonie se představila pod taktovkou nového šéfdirigenta Bělohlávka

Česká filharmonie se poprvé předvedla pod taktovkou svého nového šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka. Program inauguračního koncertu byl velmi rozmanitý - od notoricky známé Páté symfonie Ludwiga van Beethovena, přes symfonickou větu Vox clamantis Petra Ebena, výběr z písní Gustava Mahlera až po Janáčkovu Synfoniettu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pod vedením dirigenta Jiřího Bělohlávka zahájila Česká filharmonie v pražském Rudolfinu koncertní sezonu | Zdroj: ČTK

Jiří Bělohlávek o programu svého prvního koncertu s Českou filharmonií řekl, že je složený právě tak, aby předvedl orchestr v nejrůznějších podobách.

„Filharmonii představil jednak jako doprovodné těleso se zpěvákem Geraldem Finleyim a jednak v repertoáru, který by jí měl být nejvlastnější - v Janáčkově Synfoniettě,“ říká vedoucí redakce vážné hudby ČRo Petr Veber.

Přehrát

00:00 / 00:00

O koncertu České filharmonie, která se poprvé předvedla pod taktovkou nového šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka, mluvil na Rádiu Česko vedoucí redakce vážné hudby ČRo Petr Veber..mp3

„Osudová – to je vídeňský klasicismus, který Jiří Bělohlávek rád a dobře dává na svých koncertech, říká, že je to potřeba pro tělesa, která hrají hodně romantického velkého repertoáru, aby se vracela k trošičku střídmější hudbě počátku 19. století,“ vysvětluje Veber.

Podle něj České filharmonii nejvíce sedí česká hudba. Pro první sezonu si Jiří Bělohlávek vytýčil ambiciózní projekt - pořídit kompletní nahrávku symfonií Antonína Dvořáka.

„Česká filharmonie je ve světě zajímavá především takovým repertoárem. Doma má řekněme čestnou povinnost takový repertoár pěstovat a tradice, které jsou do repertoáru vloženy, rozvíjet a udržovat,“ vysvětluje Veber.

Jiří Bělohlávek je ‚staronovým‘ šéfdirigentem v České filharmonii. Vrací se po 20 letech.

„Spojení nejlepšího současného českého dirigenta s prvním českým orchestrem je zárukou a nadějí v to, že Česká filharmonie bude zajímavá doma i ve světě,“ myslí si Veber.

Koncert se se stejným programem opakuje i dnes.

Patricie Polanská, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme