Česká filharmonie si založila vlastní akademii, hraje v ní dvacet studentů

V Česku vznikla nová škola. Studenti tam místo aktovek nosí futrály na hudební nástroje a místo učebnic používají notové záznamy. Jde o žáky Orchestrální akademie, kterou od této sezony založili hráči České filharmonie, aby si vychovávali své budoucí kolegy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti prvního ročníku Orchestrální akademie České filharmonie. | Foto: Česká filharmonie

Nervozitu ze zkoušky byste mezi uchazeči o místo v Orchestrální akademii nepoznali. Jsou to žáci konzervatoří i hudebních fakult a s hudbou vyrůstají od malička. Přesto cestu do akademie neměli lehkou. Konkurzy na všechny nástroje probíhaly od jara a ze 167 uchazečů postoupila jen dvacítka nejlepších.

Z jedné čtvrtiny jde o cizince. Hraje tu třeba hudebník z Bulharska či Japonka. „Pokud si vzpomínám, konkurz do harf vyhrála dánská hráčka. Ta studuje, myslím, v Kodani,“ říká koncertní mistr Miroslav Vilímec, který byl u výběru všech hráčů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O akademii České Filharmonie natáčela redaktorka Michaela Vetešková.

Podle něj je dobře, že je v orchestru cizí prvek. „Myslím, že pro hráče orchestru je to velké osvěžení,“ doplňuje.

Studenti Orchestrální akademie zůstávají žáky svých domovských škol, během roku musí absolvovat 80 zkoušek nebo koncertů. Filharmonie jim za to dá ne příliš vysoké stipendium, ale velké renomé.

„Studentům dává možnost pracovat v našem nejlepším orchestru pod vedením špičkových hráčů a na druhou stranu si tak orchestr vychovává potenciální svoje členy nebo i členy jiných orchestrů,“ podotýká ředitel České filharmonie David Mareček.

První ročník Orchestrální akademie je už skoro naplněný. Garantem projektu je šéfdirigent a umělecký ředitel České filharmonie Jiří Bělohlávek.

Michaela Vetešková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme