Česká filharmonie vstupuje do 114. sezony

V sobotu začíná v České filharmonii nová koncertní sezona. Do 114. ročníku vstupují hráči s novým ředitelem Vladimírem Darjaninem i s novým šéfdirigentem Eliahu Inbalem. Jeho prvním koncertem v této pozici bude večer s podtitulem Pocta české hudbě, na kterém zazní skladby Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů a Leoše Janáčka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální ředitel České filharmonie Vladimír Darjanin | Foto: Alena Palečková

S Českou filharmonií budou v této sezoně spolupracovat i jiní dirigenti, například Jiří Bělohlávek, Mafred Honeck, Zdeněk Mácal, ale také Jakub Hrůša nebo Tomáš Netopil. Pro nového generálního ředitele filharmonie Vladimíra Darjanina je právě silná dirigentská osobnost základem úspěchu České filharmonie ve světě.

"Dal jsem na stůl tři témata: postavení České filharmonie v Čechách a ve světě, ohodnocení muzikantů a pozice šéfdirigenta."

Darjanin chce podle svých slov filharmonii navrátit opravdu světové renomé. Zatím se mu podařilo vyřešit téměř dvouletý spor s orchestrem ohledně autorských práv. Kvůli němu hráči České filharmonie nebyli zváni na prestižní hudební festivaly.

"Na základě toho, jak jsem si to přečetl, jak jsem pochopil, jaká je novelizace zákona, tak jsem řekl: Ano, my musíme vycházet ze zákona, já vám nabízím, že peníze, které my jako instituce získáme za nahrávání televizních a rozhlasových nahrávek nebo přenosů, půjdou na stranu muzikantů, do doby, než vám výrazně zvýšíme platy."

"A v momentě, když od určité částky se zvýší vaše gáže, tak přejdou i peníze na instituci. Oni s tím souhlasili. To znamená v současné době je to tak, že autorská práva za televizní a rozhlasové nahrávání patří instituci a peníze půjdou na účet muzikantů."

Vladimír Darjanin se také netají skutečností, že by chtěl zkrátit funkční období Izraelci Elijahu Inbalovi a najít dirigenta podle svého rozhodnutí. Dirigenta Inbala do funkce vybralo ještě předešlé vedení Václava Riedlbaucha.

Nový šéf Darjanin chce také navýšit honoráře pro hráče České filharmonie. "Muzikant České filharmonie ve svém špičkovém výkonu by měl mít za svoji práci 100.000 korun měsíčně."

Eliahu Inbal se vedle světového repertoáru chce věnovat i české hudbě. "Řada českých skladatelů ještě čeká na to, aby byli ve světě objeveni. Rád bych, aby se více hrála česká hudba romantická, tradiční i moderní, a to nejen tady v Praze, ale především na světových pódiích," řekl Českému rozhlasu Inbal.

Česká filharmonie a dirigent Charles Mackerras (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Vodňanský

"Za dobu své kariéry dirigenta jsem se potkal s řadou hudebníků, kteří Českou filharmonii vedli. Hlavně jsem se rád a často setkával s dirigentem Rafaelem Kubelíkem. Toho považuji za svůj vzor a jeho práci jsem velmi obdivoval. Ale musím ocenit dirigentský um Václava Talicha, Václava Neumana. Máme štěstí, že žijeme v době technických vymožeností, které dokáží záznam jejich uměleckého ducha uchovat."

Šéfdirigent Eliahu Inbal chce, aby Česká filharmonie hrála na prestižních festivalech a nahrávala pro prestižní značky.

"V rozporu s globalizací se vždycky snažím uchovávat rozdíly mezi orchestry a styly. Když jsem jako student žil v Paříži, zněly francouzské orchestry odlišně od toho, jak znějí dnes. Takže jistá globalizace existuje, přesto i dnes jejich znění zůstává - řekl bych - francouzské. Hudba totiž vychází z rodné řeči, podle ní hudbu skládáme, interpretujeme. A zvuk české řeči zůstává i v hudbě českých filharmoniků. A na to při práci s nimi budu také myslet."

Izraelec Eliahu Inbal byl hudebním ředitelem významných institucí. Vedl Rozhlasový symfonický orchestr ve Frankfurtu nad Mohanem, berlínské symfoniky či benátský Teatro La Fenice.

"Jsem přesvědčený, že Česká filharmonie může hrát všechny druhy hudby. Česko leží ve středu Evropy, jeho zeměpisná poloha ho staví do úlohy jistého zprostředkovatele mezi západem a východem Evropy."

S českými filharmoniky Inbal nastuduje v nové sezoně šest koncertních programů. Jako šéfdirigent má smlouvu na tři roky.

Marika Táborská, Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme