Česká filharmonie zahrála v newyorské Carnegie Hall Dvořákovu Novosvětskou

Česká filharmonie slaví 25. výročí 17. listopadu na svém koncertním turné po Spojených státech. V neděli zahrála v newyorské Carnegie Hall slavnostní koncert symfonie Antonína Dvořáka Z Nového světa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Bělohlávek | Foto: Česká filharmonie

Šéfdirigent Jiří Bělohlávek také v jednom z nejslavnějších koncertních sálů na světě převzal prestižní Cenu Antonína Dvořáka za propagaci české hudby.

Podle Bělohlávka právě hudba tohoto autora naplňuje jeho celý profesní život.

„Jsem šťastný, že to bylo oceněno, ale stejně pro mě nejlepší ocenění jsou krásné projekty, které s Dvořákovou hudbou mám to štěstí dělat,“ řekl.

Přehrát

00:00 / 00:00

U úspěchu České filharmonie byla v New Yorku zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Jansová

Česká filharmonie Carnegie Hall vyprodala. Americké publikum ji ocenilo ovacemi vestoje a od šéfdirigenta si vyžádalo dva přídavky.

„Byla tam nádherná atmosféra a orchestr se samozřejmě velmi vypjal k mimořádnému výkonu. Bylo to pochutnání pro nás pro všechny.“

Originál Dvořákovy partitury, který vládním leteckým speciálem přivezli předseda Poslanecké sněmovny a ministr kultury, bude týden vystaven v České národní budově v New Yorku. Právě v tomto městě Novosvětskou symfonii napsal a v Carnegie Hall měla v roce 1893 premiéru.

Autor rukopis později přivezl zpět do své rodné země. České území od té doby opustil poprvé.

„Jsou v ní škrtance. Když se Dvořák zmýlil nebo chtěl změnit nějaké téma, tak se to dříve vyškrabávalo," popsala rukopis vedoucí Muzea Antonína Dvořáka Kateřina Nová, která v New Yorku partituru představuje.

Američané k originálu partitury přidali původní orchestrální party. To znamená ty, které měli hudebníci před sebou, když poprvé Novosvětskou hráli.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme