Česká hudba přijde po Evropských mostech do Budapešti

Dětská opera Brundibár, známá i méně známá Dvořákova díla, české barokní skladby, ale i současná hudba v podání Ivy Bittové představují v těchto dnech Českou republiku v Maďarsku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iva Bittová v pražském klubu Jazz Dock

Iva Bittová v pražském klubu Jazz Dock | Foto: Martin Straka

Sami Maďaři zatím znají lépe spíš české spisovatele, jako byli Jaroslav Hašek nebo Bohumil Hrabal. Zajímají se také o filmy režiséra Jiřího Menzela.

O to, aby teď v Maďarsku uspěla česká hudba, se snaží festival Bridging Europe neboli Evropské mosty.

„Nevadí, nevadím“ říká s nadšením šéf Budapešťské festivalového orchestru Iván Fischer na poznámku, že u Maďarů před současnou českou hudbou zřejmě vede český film, literatura, nemluvě o pivu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Evropských mostech, které přinesou do Budapešti českou hudbu, informuje zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu v Maďarsku Gregor Martin Papucsek

„Lidé nyní poznají i hudební stránku české duše. A kdo sleduje tento festival, získá o české hudbě obrázek,“ míní slavný dirigent orchestru, který zařadili odborníci mezi deset nejlepších na světě.

Právě tento orchestr spolu s budapešťským Palácem umění organizují v rámci své již třicáté sezony hudební festival Evropské mosty.

Iva Bitová se zdála být vynikajícím lákadlem. Svým citlivým, náruživým i groteskním zpěvem dosáhla v Paláci umění nevídaného úspěchu, což Maďaři vyjadřují výrazem „železný potlesk".

Stejný úspěch měla dětská opera Hanse Krásy Brundibár z terezínského koncentračního tábora, ve které vystupovali žáci Budapešťské pěvecké školy.

A velký koncert festivalového orchestru z Dvořákových děl byl beznadějně vyprodán už dlouhé týdny před začátkem akce.

Hudba rozšiřuje obzory

„Když někdo žije ve střední Evropě a uvědomuje si, co to znamená být středoevropským občanem, nemůže se mu stát, aby nepoznal a neměl rád českou kulturu,“ říká skutečný znalec, organizátor mnoha hudebních festivalů v minulosti Tamás Klenjánszky, toho času důchodce žijící v obci Visegrád.

Klíčová osoba festivalu Evropské mosty dirigent Iván Fischer je otevřený vůči jiným kulturám a totéž doporučuje i své zemi.

„V Maďarsku se projevují velmi silné nacionalistické emoce a je tedy třeba, aby se (lidé) seznámili i s hodnotami jiných zemí. Nyní jsme pro Maďary vybrali české umění. Je to fantastická kultura, kterou je třeba v Maďarsku představit,“ uzavírá Iván Fischer.

Gregor Martin Papucsek, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme