Český dirigent Jiří Bělohlávek zahájí BBC PROMS

Jeden z největších světových festivalů klasické hudby BBC Proms 2011 v Londýně zahájí český dirigent Jiří Bělohlávek. Stejně jako loni vystoupí se svým Symfonickým orchestrem BBC. Na programu bude Glagolská mše Leoše Janáčka a z českým umělců se představí i pěvkyně Dagmar Pecková.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Royal Albert Hall v Londýně / letní festival Proms

Royal Albert Hall v Londýně / letní festival Proms | Foto: Petr Veber | Zdroj: Český rozhlas

Koncerty pokračují až do 10. září a už nyní je zájem mimořádný, v prvních dvanácti hodinách předprodeje zájemci vykoupili bezmála 85 tisíc vstupenek.

A šéfdirigent Symfonického orchestru BBC Jiří Bělohlávek, který se příští rok ujme i České filharmonie, je právě teď naším hostem. Dobrý den do Londýna!

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem poledních Ozvěn dne byl dirigent Jiří Bělohlávek.mp3

Počítám, že na večer už je všechno nachystáno?

Ano, už jsem připraveni. Ještě máme odpoledne krátkou zahřívací zkoušku a večer hrajeme.

Cítíte po těch letech ještě trému?

Já cítím vždycky určité rozechvění. Nenazval bych to trémou. Je to spíše zvýšený tep a vzrušené napětí.

Jak dlouho jste se připravovali?

Měli jsme tři plné dny dvojitých frekvencí, čili celkem šest zkoušek. Program není jednoduchý. Je tam jedna soudobá skladba, a zejména Janáčkova Glagolská mše představuje velký oříšek pro jakýkoliv orchestr. A my navíc děláme určitý experiment, protože hrajeme verzi, kterou Janáček v roce 1927 odevzdal jako první. Potom Glagolská mše doznala řadu bojových stupňů úprav.

Znáte dokonale britské publikum. Mají Janáčka rádi?

Janáčka mají velmi rádi. Je to určitě díky mnohaleté pionýrské činnosti sira Charlese Mackerasse, který se o Janáčka hodně zasloužil. Nicméně dneska vítězí Janáčkova hudba v operních domech ve všech velkých centrech světa.

Jak byste charakterizoval BBC PROMS jako takové. Jak význačná událost je to pro muzikanta?

Domnívám se, že pro britské hudebníky a pro náš orchestr je to vrchol sezony. Přestože naše vlastní sezóna končí někdy v květnu, tak toto je vyvrcholení a nejintenzivnější pracovní zápřah. Od roku 1930, kdy byl orchestr založen, se stal páteří festivalu a nese největší zátěž. Celkem zahrajeme na festivalu deset koncertů.

Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme