Český rozhlas poděkuje dárcům krve koncertem na Staroměstském náměstí

Tři týdny Český rozhlas lákal a přesvědčoval posluchače, aby překonali strach a darovali krev. Od začátku června díky projektu dorazilo do transfuzních stanic na odběr téměř 700 prvodárců. Jejich příběhy i zážitky moderátorů a dalších patronů projektu nabízelo pravidelně vysílání. Dnes večer kampaň vrcholí koncertem na Staroměstském náměstí v Praze.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Hrůza

Michal Hrůza | Foto: Adam Kebrt | Zdroj: Český rozhlas

Večerní koncert poděkuje dárcům i všem lidem, kteří projekt podpořili. Hodinovou produkci naplní zpěvák Michal Hrůza se svojí kapelou a vystoupí brněnská formace Jelen.

Její zpěvák Jindra Polák chtěl darovat krev kvůli své ženě. „Při porodu nastaly nějaké problémy. Byla tam velká ztráta krve a transfuze jí zachránila život,“ popsal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na koncert uspořádaný jako poděkování dárcům krve pozvala Iveta Záleská

Projekt Daruj krev s Českým rozhlasem pomohl za první tři červnové týdny dostat skoro 700 lidí na odběr a další ještě darovat půjdou.

Celkem se do akce zapojilo přes 2700 lidí, kteří se registrovali na webu darujkrev.rozhlas.cz. To znamená, že jich bylo pětkrát víc než v loňském roce.

„To ale není konečné číslo. Poslední možnost registrovat se do projektu mají zájemci v pondělí s tím, že po dohodě s transfuzní stanicí mohou přijít krev darovat do konce června,“ dodal manažer projektu Jiří Jeřábek.

Koncert k ukončení kampaně Daruj krev | Foto: Vladimír Staněk

Podle něj uspěla i aplikace, kde lidé sdílí své zážitky z transfuzních stanic. „Mně se na tom líbí jednak spontánnost a jednak to, že je vidět, jak lidé sebrali odvahu, překonali bariéru, sami sebe, stanou se dárci, nechají se při tom vyfotit a pochlubí se s zážitkem a zkušeností.“

Do akce se zapojily osobnosti známé z vysílání rozhlasu i řada běžných lidí. Pražské Harpyje, hráčky amerického fotbalu, například motivoval trenér Nikita Maximov. Jeho sportovní kariéru totiž ukončila leukémie.

Darovat krev s Českým rozhlasem vyrazily i hráčky amerického fotbalu

Číst článek

„Dlouho jsem ležel v nemocnici a mockrát jsem čekal, až přijde nějaký dárce a daruje mi krev. Když jsem se potom vyléčil, trošku jsem se styděl, protože jsem daroval jen jednou, a to na vojně, abych se ulil,“ přiznal.

„Přišlo mi to dost blbé, když jsem na vlastní kůži poznal, jaké to je, když je člověku dvě, tři hodiny špatně, a čeká, až někdo přijde a daruje mu krev.“

Vzdělávání a motivace

Projekt se snažil i vzdělávat. Třeba tím, že vyvrátil některé zažité mýty. „Část lidí se obává infekce,“ řekl primář transfuzního oddělení Thomayerovy nemocnice Petr Turek. „Více než čtvrt století se používá výlučně jednorázový materiál,“ vyvrátil obavy.

Další z mýtů je i to, že darovat krev nesmí homosexuálové. „V České republice je riziko získání HIV velmi úzce spojeno s pohlavním stykem mezi muži. Nás nezajímá, jestli je člověk homosexuální, ale to, jestli měl v poslední době muž pohlavní styk s jiným mužem. Takový člověk je vyřazen z dárcovství nejméně na rok od posledního kontaktu,“ vysvětlil Petr Turek.

Koncert pro dárce krve začíná dnes na pražském Staroměstském náměstí ve 20 hodin. Živě ho bude přenášet také Radiožurnál a videopřenos bude dostupný na webu darujkrev.rozhlas.cz.

Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme