Český rozhlas slaví 92. narozeniny. Výročí připomíná stanice Vltava a D-dur

Český rozhlas slaví 92. výročí od prvního vysílání. Rozhlasové narozeniny už od rána lidem připomínají stanice Vltava a D-dur, které vysílají živě přímo z pražského náměstí Republiky. Moderátoři jsou ve festivalovém stánku Pražského jara. V něm je také klavír, na který zahráli dva významní hosté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český rozhlas D-dur | Foto: Fotobanka Shutterstock

Sonáty barokního skladatele Domenica Scarlattiho se rozezněly po celém náměstí Republiky a přilákaly tak pozornost nejednoho kolemjdoucího.

„Nevěděla jsem o tom, šla jsem kolem, tak jsem se zastavila. Líbí se mi to, Scarlatti, to je nádhera,“ popisuje kolemjdoucí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stanice Vltava a D-dur připomínají 92. výročí Českého rozhlasu živým vysíláním z náměstí Republiky

Barokními skladbami chtěly stanice Vltava a D-dur připomenout interaktivní web scarlatti.cz, který nabízí zdarma ke stažení skladatelovy sonáty. Pro projekt je postupně nahrávají klavíristé Lukáš Sekera a Barbora Krištofová Sejáková. Oba dva dnes zahráli i na náměstí Republiky.

„Pro mě to je první flash mob v životě. Beru to jako popularizaci vážné hudby a přiblížení Scarlattiho široké veřejnosti. Máme otevřeno na celé náměstí, hrajeme na celé náměstí, takže proč ne, ať je vážná hudba slyšet,“ řekla Barbora Krištofová Sejáková.

Internetová stanice D-dur zatím natočila sto sonát. Na stránkách scarlatti.cz budou ale další přibývat, až jich bude všech 550, jak slibuje šéfredaktor stanic D-dur a Vltava Lukáš Hurník.

„Ty Scarlattiho sonáty byly původně určeny pro cembalo. Teď je ta doba cover verzí a remaků a tak dále. My se pokoušíme všechno nahrát na klavír, což je pro dnešní ucho mnohých posluchačů příjemnější než trochu exotický zvuk cembala,“ vysvětlil Hurník.

Stánek, ze kterého dnes stanice Vltava a D-dur vysílají, je zároveň infocentrem festivalu Pražské jaro. S tím Český rozhlas spolupracuje už od roku 1946.

„Spolupráce s rozhlasovou stanicí Vltava je skutečně masivní. Český rozhlas prostřednictvím této stanice nahrává pro pozdější vysílání významnou část koncertů Pražského jara. Řekl bych, že spolupráce je skutečně integrální součástí festivalu, bez ní si to neumím představit,“ připomenul ředitel festivalu Roman Bělor.

Český rozhlas Vltava letos živě přenáší z Pražského jara celkem 11 koncertů.

Veronika Štefanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme