Český rozhlas Vltava uvede novou hru Má protentokrát obsazená vlast

Má protentokrát obsazená vlast se jmenuje nová rozhlasová hra. Posluchače zavede do protektorátních Čech, na zvukovou zkoušku koncertu Smetanovy Mé vlasti pod vedením Václava Talicha. Autorem fiktivního příběhu je Pavel Molek a hrají v něm Viktor Preiss nebo Igor Bareš a také Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Premiéru má hra dnes od 20 hodin na stanici Vltava.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Preiss (Václav Talich) a režisér Vít Vencl | Foto: Tomáš Mikyška

Je 5. červen roku 1939. V Národním divadle vede dirigent Václav Talich zkoušku České filharmonie. Zkouší se dílo, které v době nacistické okupace vyvolává silné emoce - Smetanova Má vlast.

Koncert má do několika evropských zemí přenášet Český rozhlas. Několik hráčů proto napadne, že můžou využít situace a pronést při koncertě politický projev.

Přehrát

00:00 / 00:00

Český rozhlas Vltava uvede novou rozhlasovou hru Má protentokrát obsazená vlast. Představila ji Markéta Kaňková

Jejich nápad ale v orchestru vyvolá hádku. Měl by se projev přečíst, nebo ne? To je podle dramaturgyně Kláry Novotné jen jedna z otázek, které rozhlasová hra Pavla Molka nabízí.

„Hra je jedna velká dramatická situace. První otázkou je postavení umělce v takto vypjaté kritické situaci, jeho postoj, jeho míra angažovanosti, a druhou otázkou je, jak dalece mohu riskovat, pokud nejednám pouze sám za sebe, ale za nějaké širší společenství,“ popisuje Klára Novotná.

Ve střetu sporů rozvášněných hudebníků se ocitne dirigent Václav Talich. A situace to pro něj není zrovna příjemná. Slavný český dirigent totiž zastává názor, že mluvit by měla hudba, a ne politické projevy.

SOČR nahrává Martinů, I. Kahánek, O. Brauner, II.-2015 | Foto: Archiv SOČR Jiří Šeda

Hra Pavla Molka se natáčela v Českém rozhlase. Práce na ní byla podle Kláry Novotné mimořádně náročná. Vedle herců se totiž na natáčení podílel také Symfonický orchestr Českého rozhlasu.

„Nejen že nám nahrál příslušné části Vyšehradu, které v rámci hry zazní, ale byl ochoten s námi spolupracovat i herecky. Všechny hádky, rvačky, údivy, rozpaky, které ze sálu z ní, jsou skutečně autenticky nahrány s hudebníky orchestru Českého rozhlasu,“ dodává Klára Novotná.

Hru pro Český rozhlas natočil režisér Vít Vencl, titulní roli dirigenta Talicha ztvárnil Viktor Preiss. V dalších rolích se představí Pavel Batěk, Martin Finger nebo Petr Lněnička.

Markéta Kaňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme