Český slavík čelí kritice za vyřazení vulgárního rappera i problémům při přímém přenosu

Na pořadatele ankety Český slavík míří další kritika, tentokrát od zpěváka Tomáše Kluse. Loňský vítěz soutěže, který letos skončil druhý, se dnes z ankety odhlásil. Protestuje tak proti údajné cenzuře, která anketu provází.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na pořadatele hudební ankety Český slavík se snesla kritika, mimo jiných i od Tomáše Kluse | Zdroj: ČTK

Klusovi se nelíbí, že pořadatelé vyřadili letošního soutěžícího v kategorii Hvězda internetu rappera Martina Pohla, který vystupuje pod jménem Řezník a je je známý vulgárními texty. Místo něj byl zařazen Johny Machette.

„Tenhleten maník o něčem zpívá a poslouchá to velká spousta lidí. Logicky tedy patří na Slavíky, neb zde promlouvají vaše Hlasy. Jeho vyřazení vnímám jako neúctu k fanouškům, kteří věnovali Soutěži nejen časovou pozornost,“ píše Tomáš Klus na svém oficiálním facebooku.

Klus se tak připojil k Matěji Ruppertovi, který se rozhodl před dvěma dny, že pořadatelům vrátí cenu Skokan roku, kterou získal v roce 2006.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel soutěže Český slavík Jaroslav Těšínský se vyjadřuje ke kauze "Řezník"

„Samozřejmě, že mě to překvapilo, a velmi mě to mrzí. Rád bych se s nimi po návratu sešel a určité věci by bylo možná dobré, abychom si navzájem vysvětlili,“ konstatuje k reakcím Rupperta a Kluse ředitel soutěže Zlatý slavík Jaroslav Těšínský, který je momentálně v cizině.

„Pořád se hovoří o tom, že my jsme někoho diskvalifikovali, nebo že něco cenzurujeme a tak dále, a čtenáři ani posluchači většinou naprosto neví, o jaké texty se jedná,“ zdůrazňuje Jaroslav Těšínský.

Podle Těšínského pořadatelé konzultovali texty s právníky a právní rozbor je možné si přečíst v rozhovoru s advokátkou Hanou Marvanovou na serveru tyden.cz. Podle jejího názoru jsou tyto texty zralé na trestní oznámení.

„Drž hubu, ty svině, do kouta si, píčo, lehni. Seš moje votrokyně, teď svoji prdel zvedni,“ citoval v Ranním interview Radiožurnálu úryvek z Řezníkova textu Jaroslav Těšínský.

„Tato společnost je citlivá na to, když někdo řekne ‚cenzura, omezování svobody‘,“ říká Jaroslav Těšínský a dodává, že často ale nikdo neví, jaká je podstata sporu. Řezníkovy texty totiž obsahují vulgárními slovy interpretovanou nejhrubší brutalitu směřovanou zejména proti slabým, jako jsou děti a ženy.

Jaroslav Těšínský prý opakovaně žádal žurnalisty, aby otiskli ukázky textů. „Všichni to odmítli, že je to nepublikovatelné,“ dodává Těšínský s tím, že pokud si chce někdo udělat objektivní názor na tvorbu z ankety vyřazeného Řezníka, doporučujeme navštívit oficiální stránky soutěže, kde je dostupné prohlášení pořadatelů i s ukázkami textů.

Pořadatele v jejich kroku podpořil například Bílý kruh bezpečí či nadace Naše dítě.

Nejasná pravidla soutěže

„Hlavní problém spatřuji v tom, že nejsou jasně určená pravidla soutěže, protože tvorba Řezníka – o kterém si myslím, že si taky může dělat, co se mu zlíbí – je tvorba, která nesmí před desátou na obrazovku,“ míní hudebník Michal Dvořák.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech kolem soutěže Český slavík mluvil hudebník Michal Dvořák a hudební publicista Josef Vlček

„A kdyby bylo po mém, tak ani do půlnoci, protože klipy, ve kterých se znásilňují a vraždí děti a podobné nechutnosti… samozřejmě, každý má právo se vyjadřovat, jak chce, ale já si myslím, že do normálního televizního vysílání, ve kterém tato soutěž probíhá, to samozřejmě nesmí,“ říká Dvořák.

Tomáš Klus si stěžuje také na údajné zneužití v reklamní kampani, ke které dali zástupci ankety souhlas bez jeho vědomí. Kritizuje také potíže se zvukem v přímém přenosu, za které se umělcům prý nikdo neomluvil.

„To jsou absolutně oprávněné výtky, musím s Tomášem souhlasit a podpořit ho. To je něco příšerného, co se tam odehrávalo. To nemá obdoby,“ upozorňuje hudebník Dvořák. Podle něj je to jednoznačně chyba pořadatelů a zároveň důkaz, že úroveň soutěže v posledních letech klesá.

Helena Šulcová, Marína Dvořáková, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme