Čeští umělci chtějí propuštění čínského disidenta Kao Č´-šenga

Čeští aktivisté a umělci se zapojili do mezinárodní kampaně za propuštění vězněného čínského právníka Kao Č´-šenga. U příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti budou i v Praze demonstrovat před čínskou ambasádou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský rolník | Zdroj: Reuters

V senátu se pak uskuteční koncert na podporu Kao Č´-šenga, kterého se zúčastní i Marta Kubišová nebo herec Jan Potměšil.

„Jsem velmi, velmi rozjitřený z toho, že takové věci se ve světě stále dějí. Protože jako kdybychom si oddechli, že tedy jsme jakési jařmo komunismu shodili, nadechli se svobody a najednou měli pocit, že takto může fungovat všude. A tak to není. A myslím si, že byť myšlenkou, tím, že se sejdeme na koncertě v senátu, že třeba najdeme další prostředky, jakým způsobem podpořit takhle odvážné lidi a takhle velké duchy jako je Kao Č´-šeng, tak uděláme minimum pro to, aby se ta situace zlepšila,“ přibližuje svou motivaci Potměšil.

Herec v rámci koncertu přečte vybrané úryvky z knihy zadržovaného disidenta, která ho velmi oslovila.

„Na mě zapůsobila kniha Kao Č´-šenga nesmírně silně a nestačil jsem se divit, co všechno nevíme o Číně a o životě prostých lidí v Číně. A jestliže tam uvádí Kao jen tak mezi řádky 90 milionů rolníků, kteří žijí na pokraji bídy, kterou si asi neumíme vůbec představit v Evropě, tak to opravdu není málo a nenechává mě to chladným,“ vysvětluje.

Robert Mikoláš, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme